Marketing X Business

Dešava se i najboljima: 20 najčešćih grešaka prilikom ulaganja

Marx.ba

(Izvor: Berganco)

Niko nije imun na greške, pa tako ni najbolji investitori. Srećom, greške u ulaganju mogu pružiti vrijedne lekcije tokom vremena pružajući ulagačima priliku da steknu uvid u ulaganje i izgrade otpornije portfelje.

Kako bi bolje uočili najčešće greške institut CFA, globalna neprofitna organizacija koja stručnjacima za investicije pruža finansijsku edukaciju, izdao je prikaz 20 najčešćih grešaka pri ulaganju na koje treba pripaziti.

Od emocionalno vođenih odluka o ulaganju do plaćanja prevelikih naknada, evo nekih od najčešćih pogrešaka pri ulaganju koje je prenio Visual Capitalist.

Previsoka očekivanja

Razumna očekivanja povrata pomažu ulagačima da zadrže dugoročan pogled bez emocionalne reakcije

Nepostojeći investicijski ciljevi

Često se investitori usredotoče na kratkoročne povrate ili najnovije investicijsko ludilo umjesto na svoje dugoročne investicijske ciljeve.

Manjak diverzifikacije

Česta je to pogreška jer je diverzifikacija važna zbog sprječavanja da jedna dionica drastično utječe na vrijednost portfelja ulagača.

Usredotočenost na kratkoročno

Lako se usredotočiti na kratkoročno, ali to može natjerati investitore da preispitaju svoju izvornu strategiju i donesu neoprezne odluke.

Kupovina po visokoj cijeni i prodaja po niskoj

Ponašanje ulagača tiokom tržišnih promjena često ometa ukupnu izvedbu.

Previše trgovanja

Postoje studije koje pokazuju da su najaktivniji trgovci u prosjeku godišnje imali lošije rezultate za 6,5 posto od onih koji više kalkuliraju.

Plaćanje previsokih naknada

Naknade mogu značajno utjecati na ukupnu izvedbu ulaganja.

Prevelika usredotočenost na poreze

Iako skupljanje gubitaka od poreza može povećati povrat, donošenje odluke isključivo na temelju njenih poreznih posljedica možda neće uvijek biti opravdano.

Neredovno provjeravanje ulaganja

Pogledajte svoj portfelj tromjesečno ili godišnje kako biste bili sigurni da ostajete na pravom putu ili je li vašem portfelju potreban rebalans.

Rizik nerazumijevanja

Previše rizika može vas izbaciti iz zone udobnosti, ali premali rizik može rezultirati nižim prinosima koji ne dosežu vaše finansijske ciljeve. Potrebno je prepoznati pravu ravnotežu za vlastitu situaciju.

Nepoznavanje učinka

Investitori često zapravo ne znaju učinak svojih ulaganja. Potrebno je pogledati svoje povrate kako bi pratili ispunjavate li svoje investicijske ciljeve uzimajući u obzir naknade i inflaciju.

Reagiranje na medije

Kratkoročne negativne vijesti mogu izazvati strah pa se potrebno usredotočiti na dugoročne ciljeve.

Zaboravljanje na inflaciju

Inflacija ima velik utjecaj, no njen se učinak često zaboravlja.

Tempiranje tržišta

Određivanje vremena na tržištu je jako teško. Ostanak na tržištu može generirati puno veće povrate u odnosu na pokušaje savršenog tempiranja tržišta.

Manjak dubinske analize

Potrebno je provjeriti vjerodostojnost svog savjetnika ili brokera i pogledati njegovu povijest djelovanja ili prijašnje pritužbe na njegovo djelovanje.

Saradnja s pogrešnim savjetnikom

Isplati se odvojiti vrijeme za pronalazak pravog savjetnika. Potrebno je pažljivo provjeriti svog saradnika kako bi bili sigurni da su vaši ciljevi usklađeni.

Emocionalno ulaganje

Iako može biti izazovno, važno je ostati racionalan tokom tržišnih fluktuacija.

Trčanje za prinosom

Ulaganja s visokim prinosom često nose najveći rizik. Prije ulaganja u ovakvu vrstu imovine treba pažljivo procijeniti rizik.

Oklijevanje o početku ulaganja

Kako piše Visual Capitalist, zamislite da dvoje ljudi ulaže 200 dolara mjesečno uz pretpostavku povrata od sedam posto godišnje do dobi od 65 godina. Ako bi jedna osoba počela s 25 godina, njen bi krajnji portfelj iznosio 520 hiljada dolara. Ako bi druga osoba počela s 35 godina zaradila bi ukupno oko 245 hiljada dolara. Zato je važno, ukoliko se premišljate, početi što ranije i educirati se na vrijeme.

Ne kontrolira se ono što se može

Iako niko ne može predvidjeti tržište, investitori mogu kontrolirati male doprinose tijekom vremena, što može imati snažne rezultate.

Zaključak: Kako bi izbjegli ove uobičajene greške pri ulaganju, ulagači ne smiju zaboraviti ostati racionalni i usredotočiti se na svoje dugoročne ciljeve. Izgradnja solidnog portfelja često uključuje procjenu finansijskih ciljeva, tekućeg prihoda, potrošačkih navika, tržišnog okruženja te očekivanih prinosa.

Imajući ove faktore na umu, ulagači mogu izbjeći fokusiranje na kratkoročne promjene tržišta i kontrolirati ono što mogu. Dugoročna mala ulaganja mogu imati snažne učinke, s potencijalom akumulacije značajnog bogatstva jednostavnim dosljednim ulaganjem tokom vremena.