Marketing X Business

Za početak godine: 9 koraka za finansijski detoks

Marx.ba

(Izvor: PBS)

U programu detoksikacije važno je i da ne zabijamo glavu u pijesak već da se i suočimo i s našim finansijama i tamo nazovemo stvari svojim imenom.

Puno ljudi ima dugove i jedva krpi kraj s krajem, žive od plaće do plaće, pretače šuplje u prazno, već 15. u mjesecu nema ni centa i mnogima se čini da nikad neće s novcem doći na zelenu granu i izaći iz začaranog kruga. Možda ne možete sve probleme odmah riješiti no uvijek možete učiniti nešto, otplatiti neki manji sitni dug ili barem jedan dio.

Možda ne možete uštedjeti hiljade eura u skoro vrijeme, ali možete već danas otvoriti trajni nalog na 10 eura. Možda ne možete zaraditi milione, ali možete li unovčiti neki svoj hobi. Svaki korak se broji.

Na što je sve kod finansijskog detoksa korisno obratiti pažnju?

1. Potrebe ili želje

Šta su naše stvarne potrebe, a šta želje? Kupujemo li nešto da se takmičimo i uspoređujemo sa komšijama i prijateljima?

2. Dugovi

Jesmo li kome što dužni? Imamo li neplaćenih računa koji skupljaju prašinu? Navika i automatizam su ključni. Otvorite trajni nalog i počnite odvajati određeni iznos s namjerom izlaska iz minusa, vraćanja dugova i kredita. Ne čekajte da skupite odjednom velik iznos, nego malo po malo, mjesec po mjesec.

3. (Dodatna) zarada

Kako možete svoje talente, znanja i vještine unovčiti? Možete li neki hobi ili strast pretvoriti u biznis? Prestanite bacati svoje znanje u vjetar i davati ga besplatno jer je to vama samo pet minuta.

4. Plaćanje računa

Jesmo li svjesni koliko i na što trošimo? Plaćate li račune u grču ili sa zahvalnošću što vam je taj neko s druge strane omogućio korištenje te usluge ili proizvoda, riješio vam tako problem i dodao vrijednost u vašem životu.

5. Štednja

Na riječ budžetiranje mnogima je muka. Mnogi ne vole štedjeti za crne dane, ali vole svjesno upravljati novcem i odvajati novac za neku namjeru, primjerice edukaciju, putovanje, penziju…

6. Investiranje

Mnogi premalo investiraju jer misle da ne znaju. Sve informacije su nam danas dostupne. Ne radi se o naučnoj fantastici niti nuklearnoj fizici. Možemo mi to.

7. Uživanje u novcu

Koliko uživate u novcu? Bez krivice? Trošite li više na iskustva ili stvari. Edukacija, putovanje, cipele, što i kako je vaš način? Kupujete li često sitnice za drage ljude…

8. Odnos s novcem – uvjerenja

Kakav je vaš odnos prema novcu? Šta mislite o njemu? Imate li nekih uvjerenja koja vas ograničavaju – ako ne, razmislite što su vam govorili roditelji i bake i djedovi o novcu i kako su živjeli.

9. Imovina

1/1 nije razlomak. Vaše je samo ono što je upisano na vaše ime. Najveća pogreška je ulaganje u tuđu imovinu. Raščistite stanje i odnose. Nije lako, može potrajati, ali se isplati. I napišite oporuku. Ne ostavljate nerazriješene i neraščišćene odnose i imovinu iza sebe.