Marx.ba
HZO je specijaliziran za tankoslojne premaze za elektronske uređaje. Na CES-u 2024. kompanija sa sjedištem u Sjevernoj Karolini demonstrirala je učinkovitost svog procesa premazivanja potapanjem Raspberry Pi ploče. Zanimljivo, ploča je nastavila raditi sasvim dobro i niko nije stradao od strujnog udara.
HZO nudi inovativne usluge premazivanja parilenom koji se nanosi kao film na „molekularnom nivou“ postupkom vakuumskog taloženja. Parilen, tanji od ostalih materijala za premazivanje, može ravnomjerno i pouzdano prekriti elektronske uređaje, uključujući gole strujne ploče. Kompanija je tokom CES-a 2024. pokazala zaštitu od parilenskog premaza, sugerirajući da bi hardverske firme mogle pretvoriti Raspberry Pi 4 ploče u prave vodootporne računalne projekte.
HZO objašnjava kako funkcionira postupak prevlačenja parilena kemijskim taloženjem iz parne pare (CVD). Proces počinje zagrijavanjem prekursorskog materijala dok se ne pretvori u plin. Ovaj plin se zatim dalje zagrijava kako bi se formirali reaktivni monomeri. U komori za taloženje koja se održava “blizu sobne temperature”, ti se monomeri talože na svim predmetima unutra. Slijećući jedan do drugoga, kažu u HZO-u, monomeri se spajaju i tvore polimernu prevlaku. Polimerni film pokazuje tipičnu debljinu u rasponu od 2 do 25 mikrona i može se sigurno koristiti za slabe elektroničke komponente budući da radi na sobnoj temperaturi. Iz HZO-a ističu kako su parilenski premazi “visoko pouzdani”, te se tokom polimerizacije ne oslobađaju štetni kemijski nusproizvodi.
CVD proces ima različite primjene, uključujući automobilsku elektroniku i senzore, pametne kućne uređaje, potrošačku elektroniku, biosenzore i još mnogo toga. Raspberry Pi 4 obložen parilenom, prikazan na CES-u 2024. , funkcionirao je u spremniku za vodu, sigurno spojen na USB-C kabal za napajanje i microHDMI kabel za video izlaz, oba također presvučena parilenom.
Međutim, HZO-ovo rješenje s parilenskim premazom nije namijenjeno individualnim entuzijastima ili krajnjim korisnicima hardvera. Kompanija sarađuje s proizvođačima elektronike i velikim korporacijama, uključujući Dell i Nike, pružajući ili uslugu premazivanja koristeći svoju opremu ili same strojeve za premazivanje. U komori za premazivanje može se istovremeno nalaziti mnogo različitih elektronskih uređaja, pa se CVD postupak može primijeniti u velikim količinama, predlaže HZO.