Bloomberg Adria
Potrošačke cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine pale su u junu drugi mjesec zaredom, čemu je uglavnom doprinijelo smanjenje cijena odjeće i obuće i prijevoza. S druge strane, kao i posljednjih nekoliko mjeseci, cijene u hotelima i restoranima bilježe najsnažniji rast. Godišnja inflacija se zadržala na 1,5 posto, kao i prethodni mjesec.
U junu su, u poređenju s majem, potrošačke cijene u FBiH pale za 0,5 posto, što je drugi uzastopni pad. Posmatrano po odjeljcima, cijene su porasle u restoranima i hotelima, rekreaciji i kulturi, zdravstvu, komunikacijama te cijene ostalih dobara i usluga. Na mjesečnom nivou pojeftinili su odjeća i obuća, prijevoz, hrana i stanovanje.
Na godišnjem nivou najviše su rasle cijene u hotelima i restoranima te cijene ostalih dobara i usluga, posebno finansijskih usluga – 23,5 posto. Najveći pad cijena na godišnjem nivou evidentiran je kod odjeće i obuće.
Mihael Blažeković, analitičar makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, ranije je kazao da je domaće makroekonomsko okruženje pogodno za opstanak inflatornih pritisaka.
– Potrošački fundamenti se poboljšavaju, što vidimo kroz rast zarada, pojašnjava Blažeković.
Prosječna mjesečna neto plata u maju ove godine u Federaciji BiH iznosila je 1.384 KM i nominalno je viša za 1,5 posto, a realno za 1,6 posto u odnosu na april, najnoviji su podaci Federalnog zavoda za statistiku. U odnosu na isti mjesec prethodne godine, prosječna neto plata u maju je bila nominalno viša za 8,4 posto, a realno viša za 6,8 posto.
Također, pozitivni trendovi na tržištu rada omogućili su konstantan rast prometa u trgovini na malo, ali i rast štednje stanovništva.
U maju je u Federaciji BiH bilo zaposleno 548.795 osoba, što je u odnosu na april više za 0,4 posto. Broj zaposlenih u pravnim osobama je rastao za 0,2 posto, a u obrtu i srodnim djelatnostima za 1,4 posto.
– Ovakvi trendovi podržavaju potražnju i samim tim opstanak inflatornih pritisaka – pogotovo u segmentu usluga, što je trend i u ostatku regiona, dodaje.
Za cijelu 2024., naš analitički tim u BiH očekuje inflaciju u prosjeku od 2,2 posto, sa sezonskim varijacijama, uslijed opstanka pomenutih inflatornih pritisaka iz domaćeg okruženja i daljnjeg usklađivanja cijena usluga.