Marketing X Business

Procjene Feda dovele do rasta na Wall Streetu

Marx.ba

(Foto: Canva)

Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica porasle, nakon što je američka centralna banka zadržala procjene o smanjenju kamata, a njen predsjednik poručio da se ne očekuje znatniji pad ekonomije.

Dow Jones indeks je porastao 0,92 posto, na 41.964 boda, S&P 500 1,08 posto, na 5.675 bodova, a Nasdaq indeks 1,41 posto, na 17.750 bodova.

Na redovnoj sjednici čelnici Feda odlučili su u srijedu, kao što se i očekivalo, ostaviti ključne kamatne stope nepromijenjene u rasponu između 4,25 i 4,50 posto.

Ipak, ulagače je ohrabrilo to što su čelnici Feda ostali pri procjeni od prošle godine da će u 2025. kamate smanjiti u dva navrata za po 0,25 postotnih bodova.

U fokusu ulagača, bile su i nove procjene Feda, koje nisu baš sjajne jer je prognoza rasta ekonomije u ovoj godini smanjena s prethodnih 2,1 na 1,7 posto, dok je procjena temeljne stope inflacije povećana s 2,5 na 2,8 posto.

Premda mnogi analitičari posljednjih sedmica upozoravaju na povećani rizik od recesije zbog carinskog rata koji Washington vodi na više frontova, predsjednik Feda Jerome Powell kazao je na konferenciji za medije da značajniji pad ekonomije nije vjerovatan.

– Ako tržište rada neočekivano oslabi ili ako se inflacija smanji brže nego što se očekuje, Fed može sukladno tome popustiti monetarnu politiku, kazao je Powell.

Pad cijena kineskih dionica uznemirio je u četvrtak investitore na azijskim berzama, koje zato nisu imale snage pratiti dobitke Wall Streeta ostvarene tokom noći čak ni nakon naznaka Feda da će unatoč carinskom ratu, kamatne stope ove godine biti smanjene u dva navrata.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica stagnirao je uz slab obujam trgovanja, jer je Tokijska berza bila zatvorena zbog praznika u Japanu.

Na kineskim berzama je došlo do korekcije cijena dionica nakon snažnog rasta proteklih dana. Indeks hongkonške berze pao je 1,14 posto, a šangajske 0,12 posto.

VEZANO

Nakon sporazuma SAD i Rusije o energetskom primirju, jeftinija nafta