Marx.ba

U Briselu je u organizaciji Eurokomore, održan sastanak predstavnika privrednih komora zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji sa komesarkom Evropske komisije za proširenje, gđom Martom Kos. Vanjskotrgovinsku komoru Bosne i Hercegovine predstavljao je potpredsjednik dr. sc. Vjekoslav Vuković.
Sastanak je pružio jedinstvenu priliku za direktan dijalog sa Evropskom komisijom o izazovima s kojima se suočava poslovna zajednica regiona. U ime bh. privrednika, dopredsjednik Vuković jasno je ukazao na dugogodišnje probleme koji značajno utiču na konkurentnost i pristup tržištu EU, te je predstavio konkretne prijedloge za njihovo rješavanje.
Tokom sastanka razmatrani su ključni aspekti procesa proširenja EU, uključujući modernizaciju trgovinskih odnosa, postepenu integraciju u jedinstveno tržište, podršku privredi tokom pristupnih pregovora, implikacije Zelene agende i CBAM-a, jačanje regionalne saradnje, ulogu komora u obnovi i oporavku, te važnost javno-privatnog dijaloga i kvalitetne komunikacije u procesu pridruživanja.
Vuković je posebno istakao problem mobilnosti profesionalnih vozača, navodeći da je Komora već u više navrata upućivala inicijative i urgencije za rješavanje ovog pitanja. Ograničen boravak vozača na teritoriji EU ozbiljno ugrožava poslovanje ne samo bosanskohercegovačkih, već i prijevoznika iz cijelog regiona. Predloženo je uvođenje preciznijeg modela praćenja boravka profesionalnih vozača u Schengen zoni korištenjem novih digitalnih sistema (EES i SIS), koji omogućavaju tačno evidentiranje ulazaka i izlazaka. Na taj način bi se boravak računao u satima, a ne u danima (90 dana × 24 sata = 2160 sati), čime bi se značajno unaprijedila fleksibilnost u međunarodnom cestovnom transportu. Ovaj prijedlog su podržali i učesnici sastanka, predstavnici iz Turske, Srbije i Crne Gore.
Jedna od nezaobilaznih tema bila je i primjena CBAM-a te podrška privredi u tranziciji. U kontekstu planiranih izmjena Mehanizma za ugljenično prilagođavanje na granicama, Vuković naglasio je važnost tehničke i finansijske pomoći za mala i srednja preduzeća iz zemalja kandidata, uključujući BiH. Posebno je ukazano na činjenicu da bh. kompanije do sada nisu imale direktan pristup dostupnim fondovima, te da je nužno osigurati njihovo aktivno uključivanje u tehničke radionice, platforme za razmjenu podataka i konsultativne procese vezane za CBAM.
Na kraju, Vuković je naglasio da je upravo Komora, kao krovna privredna institucija, ta koja ima kapacitet i legitimitet da institucionalno zastupa interese bosanskohercegovačkih kompanija pred evropskim institucijama, rame uz rame sa kolegama iz regiona.
Ovaj sastanak još jednom potvrđuje ulogu Komore kao ključnog partnera domaće privrede u procesu evropskih integracija – partnera koji ima pristup relevantnim forumima i sposobnost da pokreće inicijative za rješavanje konkretnih problema sa kojima se suočavaju bh. privrednici na međunarodnom tržištu.
VEZANO
EBRD razmatra novu liniju od 30 miliona eura za osiguranje depozita u BiH