Marx.ba

Istočnoevropska ljetnja škola mašinskog učenja (EEML), jedan od najprestižnijih edukacijskih događaja iz oblasti umjetne inteligencije u Evropi, koja je danas počela u u Sarajevu, okupila je 350 učesnika, stručnjaka Googlea, Applea i vodećih naučnika s prestižnih univerziteta poput Cambridgea i Oxforda iz više od 50 država svijeta.
Dobrodošlicu učesnicima tog edukacijskog programa koji se prvi puta održava u Bosni i Hercegovini izrazio je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, poželivši im uspješan rad, korisno znanje i da na kraju ponesu lijepe uspomene iz Sarajeva i BiH.
– Činjenica je da se Istočnoevropska ljetna škola mašinskog učenja ove godine održava upravo ovdje u Sarajevu snažno je priznanje našoj državi njenom rastućem potencijalu u nauci, tehnologiji i obrazovanju. Vaše prisustvo u Sarajevu šalje snažnu poruku podrške razvoju nauke i istraživanja novih tehnologija u BiH i svakako obrazovanja, kazao je Komšić.
Vještačka inteligencija, dodao je, predstavlja jednu od ključnih razvojnih tačaka savremenog društva i savremenog svijeta, a za BiH ona otvara mogućnost da kroz znanje i inovacije gradi održivu i konkurentu budućnost.
U tom kontekstu, događaji poput ovoga ne znači samo razvijanje znanja, oni stvaraju nove generacije lidera i stručnjaka spremnih da oblikuju svijet u kojem živimo i u kojem će živjeti buduće generacije.
– Za BiH, državu bogatu talentovanim, obrazovanim i kreativnim mladim ljudima, ovo je prilika da kroz znanje, inovacije i saradnju uhvati korak s globalnim trendovima i izgradi održiviju, moderniju i konkurentniju budućnost. Ljetna škola poput ove, ne služi samo za prenošenje znanja, ona stvara prostor za umrežavanje, za inspiraciju i za razvoj budućih lidera u oblasti tehnologije, naglasio je Komšić.
Zahvalio je organizatorima, predavačima, partnerima i svima koji su omogućili da ta inicijativa bude održana upravo u Sarajevu i BiH.
– Iskoristite ovu jedinstvenu priliku da učite jedni od drugih, gradite mostove prijateljstva i zajedno oblikujete budućnost u kojoj će znanje biti pokretačka snaga, a vi nosioci napretka inovacija, ali spremni da svojom stručnošću, vizijom, unaprijedite kvalitet života i odgovorite na izazove budućnosti, poručio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović je ukazao na važnost razvoja vještačke inteligencije u čemu BiH zaostaje.
– To je jedno od područja u koje moramo ubrzanim koracima ići prema naprijed. Imamo mnogo naših ljudi koji rade za vodeće svjetske kompanije u području vještačke inteligencije. Mnoge naše bh. kompanije prave blage iskorake u tom pravcu. Međutim, to je jedno od područja kojem se moramo posvetiti, kazao je Zaimović u izjavi za medije.
Univerzitet u Sarajevu, dodao je, napravio je cijeli program i “želimo intenzivno da radimo na tome“. Nedavno su dobili i saglasnost za izgradnju superkompjutera koji je preduslov da bi se moglo nešto ozbiljnije raditi u tom području.
Na pitanje da li bh. obrazovni sistem može tehnološki i kadrovski da podrži takvu industriju, Zaimović smatra da apsolutno može i da bh. istraživači idu u korak s modernim sistemima.
– Mi moramo uložiti mnogo u naučno-istraživačku infrastrukturu. Postoje određena područja nauke gdje vi možete praviti iskorake bez velikih investicija u naučno-istraživačku infrastrukturu. Ali postoje područja gdje to ne možete, već morate imati tehnologiju da biste mogli raditi. I naši mladi talentovani ljudi, nažalost, odlaze na univerzitete i na institute koji imaju tu tehnologiju. Mi je moramo osigurati kod nas, osigurati partnerstva s vodećim institucijama u svijetu kako bismo osigurali da naši mladi istraživači ostanu, poručio je rektor Zaimović.
Cilj ljetnje škole umjetne inteligencije, po riječima Haruna Muhić,a jednog od organizatora, jeste dovođenje najvećih stručnjaka iz oblasti umjetne inteligencije i mašinskog učenja iz cijelog svijeta u BiH.
– Učesnici će imati priliku da tokom šest dana od najboljih stručnjaka uče o različitim temama o umjetnoj inteligenciji i da rade projekte sa tim stručnjacima u BiH, kazao je.
Ističe kako umjetna inteligencija ima svoje prednosti ali i nedostatke, odnosno, postoje potencijalni problemi koji se mogu pojaviti u budućnosti.
– Stoga, u našim je rukama da se kao naučnici potrudimo da donesemo ono što je najbolje, odnosno da minimiziramo probleme, a maksimiziramo prednosti koje se mogu iskoristiti, naglasio je Muhić.
Dodao je da BiH mora više ulagati u umjetnu inteligenciju, kako bi dostigla druge države. Kina na primjer, naglasio je, u osnovnim školama i to od prvog razreda, uvodi obavezan predmet umjetne inteligencije.
Eastern European Machine Learning (EEML) ljetnu škola koja se održava do 26. jula u Sarajevu, organizuju istraživači Google DeepMinda i lokalni partneri Asocijacija za napredak nauke i tehnologije (ANNT) i Univerzitet u Sarajevu (UNSA).