N. D.
Danas su velika sportska takmičenja toliko skupa da su nezamisliva bez sponzora. Za organizaciju sportskih događaja, pored sponzorstva u novcu, podjednako je prihvatljivo i sponzorstvo u robi. Na taj način se obezbjeđuju vrlo relevantne, tačnije neizbježne sekvence kao što su zvanični prevoznik, lopta, zvanična voda, mobilni operater, osiguranje, banka itd.
Sponzorstvo u sportu je jedan od vidova partnerstva. Sport danas prodaje proizvode i usluge, stvara kompetetivnu prednost na tržištu. Uz pomoć medija, prisustvo na sportskim dešavanjima stvara ogroman publicitet i otvara put do najširih slojeva stanovništva, nudeći svoj brend kroz prizmu sporta kao načina života.
Shodno tim potrebama, neophodno je odabrati odgovarajuću strategiju kojom će se obezbijediti adekvatni sponzori. Stručnjaci izdvajaju izdvojiti tri osnovne strategije za privlačenje sponzora, na osnovu inteziteta korištenja istih:
- Sklapanje ugovora sa firmom koja je na vrhu liste po publicitetu i obrtu kapitala, jer takav pristup olakšava kasniji angažman dodatnih sponzora koji vole da se nađu u “dobrom društvu”.
- Paralelno pregovaranje sa više kompanija pod pretpostavkom da će se uvijek naći makar jedna koja je voljna za saradnju.
- Tradicionalna startegija pozivanja malih kompanija i malih uloga na početku da bi kako spisak sponzora raste rasla i potraživanja.
Da bi se spriječili neželjeni konflikti u ovakvim korelacijama, jako je važno da preciziranje dogovora i ugovora sa sponzorima bude na najvišem mogućem nivou.
Istraživanja su pokazala da gledalac televizijskog prijenosa najbolje pamti reklame emitovane u poluvremenu ili bilo kakvoj drugoj pauzi utakmice, dok publika na stadionima najprije registruje reklame koje okružuju samo sportsko borilište. Sponzorima se pored ovakvih usluga nudi i mnogo drugih prava, od postavljanja štandova ispred sala u njoj, do prava na korištenje uspomene na određeno prvenstvo u svojim reklamnim kampanjama.
Stručnjaci za marketing u sportu zainteresovali su se za fenomen uspješnosti reklame ukoliko je ishod sportskog takmičenja negativan za većinu populacije. Zaključili su da je i negativna reklama-reklama, dakle ne postoji negativan publicitet u ovom smislu.