Marketing X Business

Apple naletio na “kineski zid”: Američki div se bori protiv zabrana

N. D.

(Izvor: AP)

Američki tehnološki div se broti protiv sve veće zabrane upotrebe iPhonea među kineskim radnicima u javnoj službi, dok sporni novi telefon kompanije Huawei obara rekorde prodaje u prvih nekoliko dana u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji.

Ali najveća potencijalna pretnja za Apple može biti nešto drugo osim puke konkurencije – kako piše Bloomberg u svojoj analizi, riječ je o oživljavanju kineskog nacionalizma koji podstiče svakodnevne (nevladine) potrošače da izbjegavaju iPhone i druge uređaje stranog brenda.

To je nešto sa čime se američka kompanija i ranije suočavala. Pre skoro pet godina, Apple nije ispunio sopstvene prognoze o prodaji gromoglasno najavljenih iPhone XS i XR upravo zbog slabe prodaje u Kini. Apple je javno okrivio trgovinski rat između SAD i Kine. Ali u internoj e-poruci odboru kompanije, izvršni direktor Tim Cook je također naveo kineski nacionalizam i rastuću konkurenciju lokalnih rivala.

U to vrijeme, državna administracija Donalda Trumpa je stavila Huawei na crnu listu, a rastuće tenzije između SAD i Kine otežale su život kompanijama koje se duboko oslanjaju na potražnju azijske nacije.

Appleov kineski prihod je pao u fiskalnoj 2019. i 2020. godini, prije nego što se ponovo oporavio 2021. godine. Kompanija ostvaruje oko petinu svoje prodaje iz Kine, koja je također srce Appleovog lanca snabdijevanja.

Sada se postavlja pitanje da li će se Apple suočiti sa ponavljanjem 2019. godine. Sve veće vladine zabrane su zlokoban znak. Radnicima u agencijama i državnim kompanijama sve je više zabranjeno da koriste iPhone telefone u kancelariji. Ova vijest je dovela do pada akcija Applea u poslednja dva dana, izbrisavši 190 milijardi dolara iz njegove tržišne procjene.

Američki zakonodavci također obnavljaju rigorozne kontrole dobavljača za Huawei, dok neki pozivaju na zaustavljanje cjelokupnog američkog izvoza u kontroverznu kinesku tehnološku kompaniju. Najnovije negodovanje usredsređeno je na najvećeg kineskog proizvođača čipova, Semiconductor Manufacturing International, koji je izgleda prekršio američke sankcije isporukom naprednih komponenti za novi Huawei telefon, rekli su američki zakonodavci. Zakonodavci su također predložili zabranu TikToka, u vlasništvu kineskog BiteDancea.