Bloomberg Adria
Zemlje Zapadnog Balkana imaju dovoljno potencijala u solarnim i vjetroelektranama za proizvodnju četiri puta više električne energije nego iz elektrana na plin, štedeći milijarde eura i izbjegavajući znatne emisije ugljika u tom procesu, navodi se u novom izvještaju Global Energy Monitora.
Podaci u Global Wind and Solar Power Trackers pokazuju da se Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija zajedno mogu pohvaliti s 23 gigavata (GW) potencijalnog kapaciteta za solarnu i energiju iz vjetroelektrana – projektima koji su najavljeni ili su u fazi izgradnje – što je gotovo 70 posto više nego prije godinu dana i usporedivo je s potencijalnim kapacitetom u Njemačkoj.
Dok se Srbija trenutno može pohvaliti najvećim udjelom operativnog (444 megavata ili 29 posto) i potencijalnog (10,9 GW ili 47 posto) kapaciteta za solarnu i vjetro energiju u regiji, rizikuje zaostajanje jer su Albanija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija prestigle Srbiju u dodavanju novog kapaciteta tokom posljednjih nekoliko godina.
Ipak, operativni kapaciteti solarnih i vjetroelektrana u regiji čine samo sedam posto regionalnog energetskog miksa (1,5 GW). U isto vrijeme, samo šest posto (1,3 GW) potencijalnih kapaciteta je u izgradnji i vrlo je vjerovatno da će postati operativni.
Kako bi otključale ovaj potencijal, vlade trebaju riješiti prepreke povezane s planiranjem i izdavanjem dozvola te razviti podržavajuće zakonske okvire i komplementarnu infrastrukturu za izgradnju čiste i fleksibilne mreže.
– Zoniranje za obnovljive izvore energije trebalo bi se provoditi s rigoroznim ekološkim mjerama. Lokalne zajednice također bi trebale biti aktivno uključene u projekte i imati koristi od njih, navodi se u izvještaju.
Dodaje se da Evropska unija i Sjedinjene Američke Države trebaju prihvatiti solarnu i energiju iz vjetra umjesto plina kao mjeru energetske sigurnosti kako bi pomogli Zapadnom Balkanu da dosegne svoj puni potencijal čiste energije.
– Zapadni Balkan je u jedinstvenoj poziciji jer regija nije već okovana plinskom infrastrukturom. Vjetar i solarna anergija su najdostupniji, a odabir obnovljivih izvora energije ekološki je potez koji ima ekonomskog smisla. Ali potrebno je više političke volje na domaćem planu, a EU i SAD bi se trebali zalagati za potencijal čiste energije u regiji umjesto da podupiru skupi plin koji zagađuje okoliš, stoji u izvještaju.