Marx.ba
Premda zadnje dvije sedmice nafta nije u prvom planu, neke druge robe preuzele su fokus tržišta od početka mjeseca. To se posebno odnosi na metale, gdje imamo snažan zamah kupovine metala, što se naravno odražava na cijenu koja raste. I agri robe imaju sličan trend, zbog zabrinutosti oko proizvodnje te pokrivanje pozicija od strane fondova. Dok terminske cijene žitarica rastu, ispuhuje se cijena kafe i kakaovca.
Terminske cijene nafte prošle sedmice blago su porasle između 1 i 2 posto. Cijena barela nafte Brent novu sedmicu započinje na nivou iznad 83 $/bbl, dok cijena barela nafte WTI novu sedmicu započinje na nivou iznad 79 $/bbl. Blagi rast cijena zahvaljuje se novim podacima koji su potaknuli nadu da bi se rast najvećih svjetskih ekonomija mogao ubrzati, što bi potaknulo i rast potražnje za naftom. Pad zaliha nafte i derivata u najvećim svjetskim ekonomijama također podržava optimizam u vezi potražnje.
Uz to, zahvaljujući blagom popuštanju inflacije u SAD, trgovci se nadaju da bi najesen američki FED mogao početi smanjivati kamatne stope, što bi trebalo pozitivno utjecati na rast ekonomije. Osim toga, smanjenje kamata FED-a moglo bi oslabiti dolar, zbog čega bi nafta bila pristupačnija za korisnike drugih valuta. Premda se situacija na Bliskom istoku nije sasvim smirila, analitičari procjenjuju da je smanjen rizik od eskalacije sukoba, pa tamošnji događaji trenutno ne utječu previše na cijene nafte. Na kraju, očekuje se da će OPEC+ članice na predstojećem sastanku zadržati politiku smanjenja proizvodnje i u drugoj polovini godine, nakon 1. jula, ako potražnja ne ojača.
Terminske cijene evropskog prirodnog plina TTF porasle su na više od 31 €/MWh, označavajući dvosedmični maksimum jer je potencijalna eskalacija geopolitičkih napetosti na Bliskom istoku potaknula strahove od prekida opskrbe. Iranski predsjednik Ebrahim Raisi i ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdolahian poginuli su u helikopterskoj nesreći, dok je saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman odgodio put u Japan zbog zdravlja kralja Salmana. I dalje postoji zabrinutost u vezi s protokom ruskog plina kroz Ukrajinu budući da ključni petogodišnji sporazum koji regulira tranzit ruskog plina kroz susjedne zemlje istječe krajem 2024. S druge strane, toplije vrijeme dovelo je do smanjenja potražnje, što je omogućilo ubrizgavanje skladišta i dovođenje evropskih skladišta plina do 66,8 posto popunjenosti kapaciteta.
Što se tiče fondova i agri roba, jedna mirnija sedmica je iza nas. Nije ni čudo, s obzirom na to da su proteklih sedmica fondovi bili vrlo aktivni u značajnom zatvaranju svojih short pozicija što je i dovelo do rasta cijene na berzama. Nepovoljni vremenski uvjeti u ključnim proizvođačkim regijama (Rusija, Zapadna Evropa, SAD) bili su glavni faktor koji je utjecao na cijene agri roba ovog mjeseca. Farmeri širom američkog kukuruznog pojasa imali su poteškoća sa sjetvom kukuruza i soje zbog obilnih kiša, a cijene usjeva u SAD porasle su odražavajući izglede za nižu proizvodnju. U Rusiji, vodećem svjetskom izvozniku pšenice, u jednom dijelu zemlje suša, u drugom mraz. Rastuće geopolitičke napetosti u regiji Crnog mora mogle bi samo dodatno utjecati na dinamiku trgovine. Ni Zapadna Evropa ne stoji baš najbolje. Sve u svemu, terminske cijene kukuruza porasle su više od 1,5 posto u maju, a soje za više od 5 posto.
Gledajući unaprijed, trgovci agri robama vrlo pažljivo prate proširene prognoze kako bi vidjeli hoće li suše vrijeme u posljednjim danima maja omogućiti još jednu priliku za sjetvu. Pitanje za budućnost: hoće li se Rusija suočiti sa stvarnim problemima proizvodnje ili je ovo dobra prilika za prodaju skupih ugovora za pšenicu u odnosu na relativno jeftin kukuruz? Od sada do sredine juna, “pokretač” će biti ponašanje fondova – hoće li preokrenuti pozicije iz short u long i biti bullish ili će stati što će u najmanju ruku biti neutralan signal na tržištu. Nakon toga doći ćemo u novi “weather market” koji će se prvenstveno odraziti na urod, a onda i na cijene kukuruza i soje.
Terminske cijene bakra dotakle su rekordnu razinu od 5,15 $/lbs jer su očekivanja velike potražnje i ograničena ponuda pojačali zabrinutost oko potencijalnih nestašica. Kineska vlada najavila je da će otkupiti neprodani stambeni inventar kako bi se borila protiv prekomjerne ponude i ograničila neispunjenje obaveza za nekretninske kompanije u nevolji. Ovo dolazi povrh poticaja od 1 triliona juana kroz dugotrajno izdavanje obveznica ove godine, uglavnom usmjerenih na infrastrukturu. Ovo je povećalo oklade na rast potrošnje bakra zbog njegove ključne uloge u elektrifikaciji, od mrežnog skladištenja energije do infrastrukture podatkovnih centara. S druge strane, niska dostupnost bakra ometala je prognoze proizvodnje za talionice u Kini, odgovorne za više od polovice globalne ponude, donosi između ostalog u svojoj analizi Lider.