Bloomberg Adria/Š.M
Google kompanija Alphabet Inc. predstavila je svoj chatbot Bard korisnicima u Evropskoj uniji i Brazilu i saopštila da alat za vještačku inteligenciju sada može da generiše odgovore na više od 40 jezika, uključujući kineski, hindu i španski.
EU je među posljednjima koji su dobili pristup Bardu, koji je ranije ove godine pokrenut u oko 180 zemalja. Do kašnjenja je došlo zbog neizvjesnosti u vezi s usklađenosti usluge s Opštom uredbom o zaštiti podataka EU, saopšteno je iz kompanije.
Američki tehnološki gigant je imao “veoma produktivne razgovore” s regulatorima u Evropi, rekao je novinarima viši direktor proizvoda u Googleu Jack Krawczyk uoči uvođenja usluge u EU. “Očekujemo stalni dijalog o tome kako ćemo nastaviti da gradimo tu transparentnost, izbor i kontrolu.”
On je rekao da će Google sada davati korisnicima jasna obavještenja o tome kako se njihovi podaci koriste i čuvaju i dati im opciju da ne dozvole zaposlenima kompanije da pregledaju razgovore, što Google čini da bi razumio i poboljšao proizvod. Ove opcije kontrole biće dostupne širom svijeta, a ne samo u EU.
Zakonodavstvo EU sve više usporava uvođenje tehnoloških proizvoda u bloku. Meta Platforms Inc. tek treba da lansira svoju najnoviju aplikaciju Threads u 27 zemalja EU. To je zato što kompanija želi više vremena da razradi kako će EU sprovesti nove zakone o konkurenciji koji zabranjuju nekim kompanijama da kombinuju podatke između platformi, rekao je izvor Bloomberga.
Usluge ćaskanja izgrađene na velikim jezičkim modelima već su nailazile na blokade u Evropi zbog postojećih zakona o zaštiti podataka. OpenAI-jev ChatGPT, na primjer, privremeno je nedostupan u Italiji zbog sličnih problema.
Google je u objavi rekao da će Bard dobiti i druge funkcije u nekim dijelovima svijeta, uključujući mogućnost da se odgovori čuju naglas, da se ubace slike s upitima i da vještačka inteligencija analizira fotografije.