Marketing X Business

Dajana Švraka Milutinović za Marx.ba: Utjecaj ishrane na nivo folikulostimulirajućeg hormona

Marx.ba

Dajana Švraka Milutinović: Magistar farmacije, master ishrane i suplementacije @dashinasuperhrana

Mnogi su izazovi koji nas prate na putu začeća, ali jedan od najčešćih je neuravnoteženost folikulostimulirajućeg hormona (FSH), koji nam često odlučuje da li će uopšte doći do željene trudnoće. Poznato nam je da kvalitet jajnih ćelija odlučujući faktor u postizanju trudnoće, a upravo nam to zavisi od uravnoteženosti FSH.

Kada smo u postupku pripreme za trudnoću, nivo vašeg folikulostimulirajućeg hormona mora biti ispod 10 mIU/ml. Kada je nivo FSH previsok ili prenizak, postizanje trudnoće može postati mnogo teže jer utječe na vaš menstrualni ciklus i ovulaciju.

Kako se kvalitet i količina jajnih ćelija smanjuju vaše tijelo će pokušati da to nadoknadi tako što će proizvoditi više FSH kako bi stimulisalo funkciju jajnika. Ovo se obično vidi kod žena koje doživljavaju preuranjenu menopauzu. Vrlo je važno da u ovom postupku slušate savjete endokrinologa, ginekologa, ali i da uz ishranu pomognete regulaciji nivoa FSH kao i drugih poremećaja hormona.

Kako je ovo jedan od čestih izazova u postizanju trudnoće, podijeliću sa vama nekoliko savjeta kako ishranom da pomognete u regulaciji FSH. Moram da naglasim da određeni hranljivi sastojci i faktori u ishrani imaju ulogu u opštem hormonalnom zdravlju, što indirektno utječe i na nivoe FSH.

Ovo su neki od hranljivih sastojaka i namirnica koje mogu podržati balans hormona:

Omega-3 masne kiseline: Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama, poput masnih riba (losos, sardine, pastrmke), oraha, lanenog sjemena i sjemena chia, poznata je po svojim protivupalnim svojstvima i podršci opštem hormonalnom zdravlju.

Iako je potrebno više istraživanja da bi se uspostavile definitivne veze, omega-3 masne kiseline mogu pomoći u proizvodnji i ravnoteži hormona, uključujući one koji su uključeni u menstrualni ciklus i ovulaciju.

Poboljšanje kvaliteta jajne ćelije, posebno DHA, može doprinijeti poboljšanju kvaliteta jajne ćelije, što je ključno za uspješno oplođenje i implantaciju. Omega-3 masne kiseline imaju svojstva protiv upala. Smanjenje hronične inflamacije u reproduktivnom sistemu može pozitivno utjecati na plodnost stvarajući povoljnije okruženje za začeće. Ako je teško unijeti dovoljno omega-3 masnih kiselina samo putem ishrane, možete razmotriti dodatke omega-3 masnih kiselina kao suplementa, ali uvijek savjetujem prethodnu konsultaciju sa stručnim licima.

Dajana Švraka Milutinović

Uključite u ishranu mnogo voća i povrća, jer su bogati antioksidansima. Borovnice, lisnato povrće, citrusno voće i krstašasto povrće poput brokolija i karfiola pružaju esencijalne vitamine i minerale koji podržavaju balans hormona.

Zdrave masti poput avokada, maslinovog ulja, kokosovog ulja i orašastih plodova (bademi, pistacije), jer su uključeni u proizvodnju i regulaciju hormona.

Hrana bogata vlaknima pomaže regulaciju nivoa šećera u krvi i promoviše opšti balans hormona. Birajte integralne žitarice (ovas, smeđu rižu, kinoa), mahunarke (pasulj, leća) i povrće bogato vlaknima.

Namirnice bogate fitoestrogenima: Neke biljne namirnice sadrže jedinjenja nazvana fitoestrogeni, koja imaju blago estrogeno dejstvo u organizmu. Sojini proizvodi (tofu, tempeh, edamame), laneno sjeme, slanutak i leća su primjeri namirnica koje sadrže fitoestrogene.

Vitamin D je doživio svoju ekspanziju u istraživanju uloge u začeću. Istraživanja su pokazala da žene koje su imale normalan nivo vitamina D sui male mnogo veći uspjeh u VTO ili u željenoj trudnoći prirodnim putem. Namirnice bogate vitaminom D, poput masnih riba, obogaćenih mliječnih proizvoda i žumanaca, mogu imati pozitivan utjecaj na balans hormona. Vrlo je važno da spomenem, da vitamin D nikad ne uzimate kao suplement na svoju ruku, odnosno ako nemate nalaz koji pokazuje deficit. Mnogo slučajeva iz prakse pokazalo mi je da zbog viška vitamina D imali smo neuspjeh zbog različitih komplikacija. U ovim sunčanim danima, rijetkost je da imamo deficit, zato ga unosite samo kroz hranu.

Uključite namirnice bogate cinkom, kao što su meso, perad, morski plodovi, mahunarke (pasulj, leća), orašaste plodove (bademi, indijski orasi) i sjemenke (bučine sjemenke, sjeme susama), jer cink ima ulogu u proizvodnji i regulaciji hormona, u regulisanju ovulacije ali i imunološke funkcije.

Za ukupan balans hormona i pripremu za željenu trudnoću važna je cjelokupna uravnotežena ishrana i odgovarajući balans nutrijenata. Moj prvi savjet svakoj ženi je uvijek da vodite računa da unosite dovoljno proteina i masti, a ugljene hidrate uvijek svodite na manje količine i birajte one složene i kvalitetne.

Uvijek se konsultujte sa stručnim licima i pratite njihove savjete kako biste postigli najbolje rezultate. U međuvremenu, uživajte u zdravoj ishrani i vjerujte u lijepe vijesti koje dolaze.

Dajana Švraka Milutinović: Magistar farmacije, master ishrane i suplementacije @dashinasuperhrana