Marx.ba
Na azijskim su berzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, kao i u petak na Wall Streetu, dok je kurs dolara prema jenu oštro pao nakon što se na samom početku trgovanja po prvi put u 34 godine probio iznad nivoa od 160 jena.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu 0,8 posto.
Pritom su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,8 i 1,3 posto. U Japanu se zbog praznika ne radi.
Tako azijske berze prate rast Wall Streeta u petak, kada su snažno porasle cijene dionica tehnoloških divova, kao što su Alphabet i Microsoft.
Osim kvartalnih poslovnih rezultata, u fokusu ulagača bit će ove sedmice dvodnevna sjednica čelnika američke centralne banke, koja počinje u utorak.
Doduše, kako je inflacija u SAD i dalje povišena, niko ne očekuje da će Fed na ovoj sjednici smanjiti kamatne stope, no ulagači će pažljivo analizirati objave centralne banke i konferenciju za medije njenog predsjednika Jeromea Powella.
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,4 posto, na 105,48 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti potonuo sa 158,33 jena, koliko je iznosio u petak navečer, na 155,50 jena.
Rano jutros kurs dolara probio se, po prvi put od 1990. godine, i iznad 160 jena, no potom je oštro pao. Agencije pišu da zasad nije jasno što je uzrok takvog pada kursa dolara, no japanske vlasti već sedmicama upozoravaju da bi mogle intervenirati na tržištu kako bi zaustavile slabljenje jena, piše Pd.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura dosegla 1,0730 dolara, dok je u petak navečer iznosila 1,0690 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale, nakon prošlosedmičnog rasta. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,89 posto, na 88,70 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,82 posto, na 83,15 dolara.