Marx.ba
Gaza, Ukrajina, trgovina kroz Crveno more, očekuje se da će geopolitika dominirati godišnjim sastankom svjetskih političkih i ekonomskih elita koji u ponedjeljak počinje u Davosu.
Sastanak Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) u švicarskim Alpama održat će se “u najsloženijem geopolitičkom i ekonomskom kontekstu u nekoliko desetljeća, priznao je ove sedmice Borge Brende, predsjednik organizacije.
– Rat u Gazi se nastavlja i strahuje se da će eskalirati, upozorio je Brende.
– Okupit ćemo ključne ljude da vidimo kako možemo izbjeći daljnje pogoršanje situacije i razmatrati budućnost, dodao je.
Ratovi, klimatske promjene, diplomatske napetosti između Sjedinjenih Država i Kine oko Tajvana i napadi na trgovačke brodove u Crvenom moru bit će na dnevnom redu.
– Geopolitika je kao da gledate izvođača u cirkusu kako žonglira tanjirima na motkama, rekla je AFP-u Karen Harris, partnerica i ekonomistica u konzultantskoj kompaniji Bain & Company.
U Davos bi trebalo doći više od 60 šefova država ili vlada, među njima i premijer Li Qiang koji će biti najviši kineski dužnosnik od predsjednika Xi Jinpinga 2017. godine. Bit će prisutan i novi argentinski šef države Javier Milei kojega zbog njegovih antisistemskih stavova uspoređuju s Donaldom Trumpom. Doći će i stotine ekonomista.
Očekuje se da će u Davos doći američki državni sekretar Antony Blinken i savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, izraelski predsjednik Isaac Herzog pa čak i premijeri Libanona, Katara i Jordana. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, koji se u prošlosti čelnicima obraćao samo putem video poruke, ove godine će doputovati u Davos. Učestvovat će u nedjelju, uoči WEF-a, na sastanku savjetnika za nacionalnu sigurnost nekoliko zemalja. Francuski predsjednik Emmanuel Macron govorit će “ulozi Francuske u Evropi”, naveli su organizatori.
Švicarsko skijalište bit će strogo nadzirano. Oko 5.000 švicarskih vojnika učestvuje u sigurnosnom sistemu kojim se provode stalni patrolni letovi borbenih aviona nad cijelom zemljom. Tema foruma je “ponovna izgradnja povjerenja”, a cilj je, osim globalnih sukoba, staviti naglasak na umjetnu inteligenciju koju organizatori opisuju kao “snagu za ekonomiju i društvo”.
Među velikim imenima globalnog kapitalizma izdvojeni su šef Microsofta Satya Nadella i Sam Altman, šef Open AI-ja, tvorca ChatGPT-ja. Klima i kibernetička sigurnost su na dnevnom redu, kao i rizici povezani s dezinformacijama koje mogu “potkopati legitimitet novoizabranih vlada”, navodi se u Izvještaju o globalnim rizicima koje je objavio WEF uoči sastanka.
– Osim rizika od misinformacija i dezinformacija “potaknutih umjetnom inteligencijom”, ali i “društvenom polarizacijom”, ove godine tu su još i “zabrinutosti zbog stalne krize troškova života”, saopćio je WEF.
Osim službenog programa, Davos nudi bezbrojne doručke, ručkove, večere i neformalne koktele između političara i ekonomista, uz priliku za sankanje na 1-500 metara nadmorske visine. WEF je i ove godine meta kritika. Mladi švicarski socijalisti, koji pozivaju na proteste u nedjelju, ponovno su osudili “zatvoren sastanak moćnih i bogatih” koji “snose odgovornost za krize i ratove”.