Marketing X Business

Hadžić: Bez direktnih stranih investicija ekonomija BiH bi potonula dublje

Š.M.

Akta.ba

U posljednje vrijeme, podaci Centralne banke Bosne i Hercegovine bilježe pozitivne trendove u području direktnih stranih investicija (DSI), što predstavlja svijetlu vijest za ovu zemlju koja se suočava s izazovima ekonomske stabilnosti. Razgovarali smo s ekonomistom Farukom Hadžićem kako bismo dobili dublji uvid u ove trendove i njihov utjecaj na ekonomiju BiH.

Jedan od najzapaženijih aspekata ovih investicija jest rast ulaganja nakon dužeg vremena. Hadžić ističe da je, kad se detaljnije analiziraju podaci, jedan posebno interesantan fenomen – Velika Britanija se ističe kao vodeći investitor.

Centralna banka BiH

“To se velikim dijelom može pripisati kompaniji Adriatic Metals, koja je započela s velikom investicijom u blizini Vareša. Njihov snažan investicijski projekt ne samo da donosi ekonomske koristi već i otvara nova radna mjesta, što ima pozitivan uticaj na lokalnu zajednicu,” kazao je Hadžić u intervjuu za N1.

Ističe važnost pojedinačnih kompanija kao pokretača rasta DSI u BiH, a taj rast ima snažan kaskadni učinak na cjelokupnu ekonomiju.

“Ako to stavimo u kontekst generalnog usporavanja ekonomske aktivnosti u ovoj godini u BiH i činjenice da će stopa ekonomskog rasta biti dosta niža nego što je to bilo prethodnih godina zbog recesije u pojedinim zemljama EU i podizanja nivoa kamatnih stopa, generalno loših ekonomskih kretanja, inflacije, takav jedan značajan nivo ulaganja u BiH ustvari je podigao našu ekonomiju da ne potonemo toliko duboko koliko bi, ustvari, bilo da nije bilo direktnih stranih investicija. To se direktno održava na izvoz, BDP, stopu zaposlenosti i u konačnici na vanjskotrgovinski bilans i promjene strukture deviznih rezervi,” kazao je ekonomista Faruk Hadžić za N1.

Upitan koji sektori su najprivlačniji za strane investitore, naglašava da su sektori informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT) te finansijski sektor i dalje vrlo privlačni. Međutim, primjećuje da se otvorio i novi sektor koji je privukao pažnju – rudarstvo.

“Također trebam napomenuti da se novi sektor otvorio – rudarstvo, koji nije onaj klasični sektor kopanja uglja kako mi obično podrazumijevamo rudarstvo, nego i neke druge mineralne materije i metali kojih ima u BiH. On je poprilično interesanatan i za strane ulagače. Indirektni efekti toga su jačanje građevinskog sektora što je vrlo bitno u ovom teškom vremenu kada imamo i nedostatak radnika. To može dovesti i do značajnijeg povećanja plata u BiH,” kazao je Hadžić.

Ekonomista ističe da, osim administrativnih regulacija, ključan faktor ulaganja jest politička stabilnost. Iako BiH i cijeli Zapadni Balkan imaju ogroman ekonomski potencijal, investitori se često usmjere prema drugim zemljama regije, poput Srbije, koja pruža direktnu podršku stranim ulaganjima. Ovdje politička nestabilnost igra ključnu ulogu, jer mnoge kompanije radije investiraju u sigurnije okruženje.

Hadžić zaključuje da su direktne strane investicije neizostavan faktor u održavanju ekonomske stabilnosti BiH. Ova ulaganja direktno utječu na ključne ekonomske pokazatelje poput bruto domaćeg proizvoda, zaposlenosti te vanjskotrgovinskog bilansa. Osim toga, ona otvaraju vrata novim sektorima i poslovnim prilikama, doprinoseći diversifikaciji i održivom rastu bosanskohercegovačke ekonomije.