Marx.ba

Nakon predstavljanja novog operativnog sistema i tehnološke platforme Pleos na svojoj konferenciji za razvojne programere u Seulu, Hyundai Motor Group najavio je da će njegov novi softverski brend za mobilnost i tehnološka platforma transformirati korejskog automobilskog diva u puno više od običnog proizvođača automobila.
Pleos potječe od grčke riječi “Pleo”, što znači više, i “OS”, za operativni sustav. Hyundai razvija softverski definirana vozila (SDV) od 2023. Međutim, prema Chang Songu, predsjedniku i voditelju Hyundaijevog i Kijinog odjela za napredne platforme vozila (AVP), Pleos obećava mnogo više, iskustvo mobilnosti bazirano na softveru, piše HAK.
Pleos integrira sve, od infotainment sustava (Pleos Connect), operativnog sistema vozila (OS) i infrastrukture u oblaku.
Hyundaijev novi tehnološki niz otključava nove pametne funkcije, optimizirano planiranje rute, analize podataka u stvarnom vremenu, autonomnu vožnju…

Tehnološki skup uključuje Hyundaijevu novu električnu i elektronsku (E&E) arhitekturu, interni operativni sistem za vozila i Pleos Connect, infotainment sistem sljedeće generacije. Hyundaijev infotainment sistem sljedeće generacije, Pleos Connect, sustav je temeljen na Androidu. Uključuje mogućnosti poput funkcija s više prozora i AI glasovnog pomoćnika.
Prvo vozilo s Pleos Connectom trebalo bi stići na tržište u drugom tromjesečju 2026. Do 2030. Hyundai Motor Group (uključujući Kiju i Genesis) planira imati više od 20 miliona vozila pokretanih infotainment sistemom sljedeće generacije.
Sistem je baziran na jednom velikom ekranu (po uzoru na Teslu), ali čini se da će ipak biti više funkcijskih tipki (ispod ekrana), posebni modul s mjenjačem brzina… Do 2027. Hyundai planira uvesti autonomnu vožnju nivoa 2+.
Hyundai radi s globalnim partnerima, uključujući Samsung Electronics, Google, Naver…, kako bi unaprijedio tehnologiju.
VEZANO
Šta automobilski divovi mogu napraviti da Trumpove carine ne osjete kupci