Marketing X Business

Influencer marketing se probija kroz zidove društvenih medija

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Kako je influencerski marketing postao slavan u protekloj deceniji, prošao je kroz nekoliko faza zrelosti. Influencer marketing 1.0 bio je prilično jednostavan i jasan. Brendovi su radili s ljudima koji prate društvene mreže kako bi objavili o brendu. Taj je sadržaj stigao do autorove publike, a njihovo praćenje je bio predvidljiv signal dosega.

Zatim je došao influencer marketing 2.0, gdje su brendovi počeli koristiti taj sadržaj kao dio svoje plaćene društvene strategije. Mogućnost kreatora da dosegnu svoje pratioce postala je manje predvidljiva, a plaćeni dolari omogućili su brendovima da osiguraju da sadržaj dopre do najšire moguće društvene publike. To bi ponekad dolazilo iz rukohvata marke, ali brendovi su znali da će plaćeni mediji iz rukohvata kreatora gotovo uvijek imati bolji učinak.

Sada smo u potpunosti ušli u influencer marketing 3.0, gdje brendovi ne koriste samo sadržaj kreatora u svojim plaćenim društvenim mrežama, već na svim tržišnim dodirnim točkama, od CTV-a i OLV-a do maloprodajnih medija i svega između. Ovo uključuje plaćene kanale, ali i kanale u vlasništvu kao što su stranice s detaljima o proizvodima, web stranice brendova, pa čak i ambalaža proizvoda.

Vjerovatno ste u posljednje vrijeme vidjeli reklame koje izgledaju i izgledaju kao sadržaj društvenih medija, i to namjerno. Što se sadržaj više čini društvenim, sirovim, povezanim, autentičnim ili bilo kojom drugom riječju koju želite upotrijebiti da opišete magiju koja je sadržaj na prvom mjestu, to je bolje.

Evo kako to rade najbolji.

1. Dizajnirajte sa svrhom na umu: To znači mapiranje potreba za sadržajem u vlasništvu i plaćenom prije nego što se obuhvati kampanja za utjecajne osobe. Ovo uključuje detaljan opis svake specifikacije za postavljanje oglasa (veličina, dužina, format datoteke, itd.) kako bi se stvorila mreža koja se može popuniti sadržajem kreatora nakon što je proizveden.

2. Sažetak za sve upotrebe sadržaja: Ako znate da su vam potrebni b-roll, portret i pejzaž, različite hook poruke i još mnogo toga, uzmite u obzir to u sažetku za kreatore. A ako su buduće primjene sadržaja zaista važne, nemojte se bojati imati rezultate koje kreatori zapravo nikada ne objavljuju, već proizvode za vlastitu upotrebu.

3. Investirajte u postprodukciju: Nevjerovatno je što možete učiniti sa sadržajem nakon što je kreiran, kao što je promjena veličine, izrezivanje, dodavanje preklapanja, šivanje, itd. Previše brendova vidi samo ono što je ispred njih i ne eksperimentiše kako se sadržaj može prilagoditi za različite namjene uz malo magije postprodukcije.

4. Uključite sadržaj kreatora u svaku kupovinu: Ne postoji niti jedan kanal na kojem ne biste trebali testirati sadržaj kreatora u odnosu na sadržaj koji proizvodi brend. Najbolji brendovi također ih testiraju zajedno, pri čemu većina otkriva da je kombinacija ono što daje najbolje rezultate. Dakle, igrajte se s učestalošću da odredite trebate li prvo isporučiti reklamu marke prije nego što posjetitelje udarite gomilom reklama za kreatore. Ili možda bolje radi suprotno.

Sada je vrijedno reći da se ništa od ovoga ne događa bez temelja odlične kampanje za utjecaje, koja uključuje snažan kreativni pristup, pravi talenat za prenošenje poruke, najbolju kadencu objavljivanja za privlačenje potrošača, itd. Ali za većinu brendova, to je cijela strategija, dok vodeći brendovi to koriste samo kao prekretnicu mnogo šire igre sadržaja.

VEZANO

U nesigurnim vremenima marketing nije luksuz, to je kritična investicija