Marx.ba
Nova evropska raketa Ariane 6 koristi tekući vodik i tekući kisik kao gorivo za svoj glavni i viši stepen. Vodik u plinovitom obliku (H2) rijetko se nalazi na Zemlji, pa se trenutno proizvodi u Francuskoj Gvajani iz parne reformacije metanola (CH3OH).
Europska svemirska agencija ESA i francuski Nacionalni centar za svemirska istraživanja CNES žele prijeći na proizvodnju vodika elektrolizom vode na solarni pogon koja može znatno smanjiti količinu ugljičnog dioksida koji se emitira postojećim metodama proizvodnje, a cilj im je isporučiti vodik s niskim udjelom ugljika generiran elektrolizom vode na solarni pogon do 2026. godine.
Ta se tranzicija u proizvodnji vodika odvija kroz projekt Hyguane, za koji je pripremljeno ulaganje od 40,5 miliona eura u solarnu farmu i distribucijske sisteme. Postrojenje Hyguane bi moglo uštedjeti više od 3.000 tona ekvivalentnih emisija ugljičnog dioksida godišnje kada će biti operativno, dok bi zadovoljilo do 12% potreba Ariane 6 za devet lansiranja godišnje.
Projekt se ne zaustavlja na svemirskom sektoru, već će se isporukom vodikovih gorivih ćelija omogućiti rad vozila s niskim udjelom ugljika i generatora električne energije na vodik u Francuskoj Gvajani.
– Zeleni vodik je spreman za let. Tehnička revolucija je na putu, izjavio je Teddy Peponnet, voditelj ESA-inog projekta.