Marx.ba
Dok svijet sve više prihvata digitalne valute poput Bitcoina i Ethereuma, jedan od najvažnijih poljoprivrednih proizvoda – kakao – tiho preuzima ulogu valute u nekim afričkim zemljama. U zemljama kao što su Obala Slonovače i Gana, koje proizvode više od 60 posto svjetskog kakaa, zrna kakaa postala su sredstvo razmjene među farmerima i trgovcima, zamjenjujući novac u sistemima gdje bankarske usluge nisu dostupne. Farmeri tako koriste kakao kao pouzdanu alternativu valuti, razmjenjujući ga za osnovne potrepštine, alate ili školsku opremu, osiguravajući si stabilnost u uvjetima često nepredvidive ekonomske situacije.
Ono što ovu praksu čini posebno zanimljivom jest mogućnost formalizacije ovog sistema kroz blockchain tehnologiju. Blockchain bi omogućio transparentno praćenje svakog koraka u proizvodnji i distribuciji kakaa, od plantaže do krajnjeg potrošača. Primjena ove tehnologije mogla bi donijeti ne samo veću zaradu za farmere eliminacijom posrednika, već i osigurati potrošačima uvid u porijeklo proizvoda, što je sve važniji kriterij u savremenom poslovanju, piše Poslovni puls.
Digitalizacija kakaa tako bi mogla stvoriti novu vrstu finansijske imovine koja bi se trgovala na globalnim tržištima, slično kao što se danas trguje naftom, zlatom ili kriptovalutama. To otvara vrata brojnim mogućnostima, uključujući ulaganja u kakao kao dugoročnu robu, finansiranje održive poljoprivrede kroz mehanizme povrata ulaganja te širenje diverzifikacije opcija za ulagače.
Unatoč potencijalu, postoji niz izazova koji bi morali biti riješeni kako bi se kakao integrirao u globalna finansijska tržišta. Među najvećim preprekama ističu se potreba za međunarodnom regulacijom kako bi se osigurala standardizacija i praćenje trgovine, edukacija farmera o finansijskim sistemima te otpornost ovog tržišta na volatilnost izazvanu klimatskim promjenama i ekonomskim krizama.
Kakao ima potencijal postati mnogo više od osnovnog prehrambenog proizvoda. Njegova transformacija u robu kojom se trguje na finansijskim tržištima ne bi samo povećala ekonomsku stabilnost ruralnih zajednica, već bi i redefinirala odnos između poljoprivrede i finansijskog sektora. U svijetu koji teži održivosti i uključivanju zapostavljenih ekonomija, kakao bi mogao postati simbol nove ere u kojoj tradicionalne vrijednosti i savremene tehnologije stvaraju koristi za sve učesnike u lancu.
Možemo li zamisliti budućnost u kojoj kakao postaje “sljedeće zlato”? Ako se potencijal ove ideje u potpunosti realizira, to bi moglo biti neizbježno.
VEZANO
Proizvođači baterija kupuju rudnike litija: Očekuju se niže cijene