Marketing X Business

Kako povratiti motivaciju koja je pala: Jednostavni, ali efikasni savjeti

Marx.ba

(Izvor: Twitter)

Nije lako ostati motivisan u vrijeme velike konkurencije, pojačanih pritisaka na radnike, stagnaciju plaća i povećanje rashoda… Mnogi, posebno oni koji su se “učahurili” na jednom poslu godinama, željni su promjena ili im, jednostavno, nedostaje neki pokretač, motor.

Možda ste i razočarani, jer vam posao koji radite više ne nudi ono što je nudio ili ne ispunjava vaša očekivanja u startu. Ali, bez obzira na razlog nedostatka motivacije, dobra vijest je da je možete prevazići. Ovo su neki od načina.

Vizuelizirajte ciljeve

Postavljanje ciljeva nije dovoljno da vas motiviše, piše Bankar.me. Poput vrhunskog sportiste, morate zamisliti kako da postignete određene ciljeve. Detaljno razmislite kako će stvari izgledati kada dostignete cilj, kako biste bolje razumjeli konkretne korake koje treba preduzeti. Takva vrsta vizualizacije pomoći će vam da održite pozitivan način razmišljanja.

Nagradite sebe

Pored dugoročnih planova za godinu ili pet godina, postavite i kratkoročne ciljeve, te nagradite sebe svaki put kada ih ostvarite. Vaš mozak pozitivno reaguje na česte uspjehe i nagrade – svaki put kada postignete nešto, mozak oslobađa dopamin, hormon sreće i motivacije.

Zabavniji rad

Svi znamo da je lako biti motivisan za vrijeme zabavnih aktivnosti, ali nije uvijek lako posao učiniti zabavnim. Često nam nedostaje motivacije za dosadne, ponavljajuće ili prekomjerno složene zadatke; u tom slučaju, pokušajte da pronađete način da teške dijelove posla učinite prijatnijim.

Na primjer, radite u društvu prijatelja ili kolege. To ne znači nužno da morate raditi na istom zadatku ili mnogo razgovarati, ali vjerovatno ćete se osjećati komfornije ako radite sa nekim, možda će se razviti i zdrava konkurencija.

Pitajte sebe

Pitajte sebe – zašto želite da obavite posao? Unutrašnja motivacija može proizaći iz različitih razloga. Možda želite dobro obaviti posao kako biste dobili unaprjeđenje, možda morate brinuti o porodici ili, jednostavno, cijenite dobro obavljen zadatak, čak i ako to nije “posao iz vaših snova”.

Kada znate zašto radite određeni posao, motivacija dolazi iznutra i niko vam je ne može oduzeti, bez obzira na izazove.

Problem kontrole

Bilo da radite sami ili u grupi, uvijek postoje stvari koje su izvan vaše kontrole. Fokusirajte se na ono što možete kontrolisati i usmjerite svu svoju energiju na ta područja. Na primjer, napravite najbolju prezentaciju koju možete, čak i ako nekim klijentima možda neće biti po volji (obično ne zbog vaše prezentacije, već zbog njihovog raspoloženja). Usmjeravajući svoju energiju samo na bitne stvari, nećete se iscrpljivati brinući o stvarima koje su van vaše moći.

Jedna opcija

Motivacija opada onda kada imate osjećaj da niste uspjeli u nečemu – posebno na poslu. Umjesto da projekte koji nisu uspjeli posmatrate kao neuspjeh, posmatrajte ih kao samo jednu opciju koja nije dala rezultate.

Svaki novi pokušaj vas približava pravom putu. Neuspjeh ne znači da je cijela vaša ideja loša. Ako jedan pristup ne uspije, izbrišite ga sa liste i pokušajte nešto novo. Kada gledate svijet kroz taj ugao, bićete motivisaniji i prestaćete da lično shvatate neuspjeh.

Mentalni sklop

Motivacija na radnom mjestu u velikoj meri zavisi i od vašeg mentalnog sklopa i načina na koji percipirate stvari. Kada promijenite pristup zadacima, efikasnije ćete se angažovati, bićete sretniji i značajno više motivisani na poslu.