Marketing X Business

Malo kalorija i velika pomoć u mršanju: Ovo mlijeko novi je hit i lako ga možete napraviti kod kuće

Marx.ba

(Foto: Društvene mreže)

Sojino, zobeno, rižino, bademovo, lješnjakovo, konopljino, kokosovo…, popisu biljnih mlijeka, odnosno alternativnih napitaka životinjskom, prvenstveno kravljem mlijeku, odnedavno se pridružilo i krompirovo mlijeko. Odlikuje ga neutralan okus, a osim osobama koje ne mogu ili ne žele piti kravlje mlijeko, moglo bi biti zanimljivo alergičnima na orašaste plodove ili soju koja je vrlo čest sastojak veganskih proizvoda.

Uz to, puno je lakše, brže, jeftinije te za okoliš poštednije uzgojiti krompir nego kravu ili badem – neki podaci kažu da proizvodnja krompirovog mlijeka ostavlja 75 posto manji ugljični otisak nego proizvodnja odgovarajuće količine kravljeg mlijeka, a krompir za rast zahtijeva višestruko manje vode od badema, neki tvrde čak 56 puta manje.

Pomoć u mršanju

Ne treba zaboraviti ni da je krompir prepun hranjivih tvari, od vlakana preko vitamina do složenih ugljikohidrata. Nedavno je u medicinskoj publikaciji Journal of Medicinal Food objavljeno i da bi mogao biti od pomoći u mršanju. Druge su studije pokazale da krompir ne povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, unatoč uvriježenom mišljenju da ugljikohidrati poput krompira štete zdravlju osoba s dijabetesom. Prema istraživanju objavljenom u medicinskom časopisu Diabetes Care, zdravstveni problemi koji se pripisuju krompiru zapravo mogu biti posljedica načina na koji ga ljudi pripremaju i hrane s kojom ga jedu, poput mesa, maslaca, umaka: kada su promatrali djelovanje kuhanog krompira, naučnici s Danskog instituta za rak otkrili su da nije bio povezan s većim rizikom od dijabetesa, naprotiv, imao je nulti učinak.

Pripremljen na pravi način, krompir pruža zdravstvene koristi, ali je li tako i s njegovim tvornički proizvedenim mlijekom? Krompirovo mlijeko razvila je profesorica prehrambene tehnologije, inženjerstva i prehrane na Univerzitetu Lund Eva Tornberg. Profesorica, čije su uže polje interesa proteini, ujedno je voditeljica inovacija i razvoja u kompaniji Veg of Lund koja stoji iza brenda Dug, prvog brenda krompirovog mlijeka u svijetu. Šveđani su u samo nekoliko godina počeli širiti prodaju po svijetu, da bi prošle godine ušli na veliko kinesko tržište. Sada na taj zahuktali vlak uskaču i drugi – proizvodnje “mliječnih” namirnica od krompira primilo se desetak proizvođača, a sigurno će ih biti još, jer se procjenjuje da će tržište krompirovog mlijeka stalno rasti te da će do 2030. “težiti” pola milijarde dolara.

Kremastu strukturu švedski proizvod duguje patentiranoj tehnologiji emulzije koja koristi krompir i repičino ulje. Na 100 mililitara ima 39 kalorija, a proteinima je otprilike tri puta siromašniji od sojinog ili kravljeg mlijeka. U sastavu su mu i maltodekstrin, protein graška, vlakna cikorije, fruktoza, saharoza, regulator kiselosti itd. Sadrži kalcij, vitamin D, riboflavin i folnu kiselinu.

RECEPT

Prirodnu varijantu krompirovog mlijeka možete pripremiti bez puno muke.

Trebat će vam:

  • oko 250 grama bijelog ili žutog krompira (crveni daje jak i gorak okus)
  • 2 do 4 supene kašike zaslađivača (med, agavin ili javorov sirup)
  • 1/4 čajne kašikice soli
  • 3 do 4 šoljice vode (po mogućnosti filtrirane)
  • po želji 1/4 šoljice blanširanih badema koje ste namakali jedan sat (namočeni, blanširani bademi daju mlijeku kremastiju teksturu, ugodan orašast okus i proteine)
  • po želji 1/2 čajne kašikice vanilijinog ekstrakta,
  • cjedilo, gaza ili vrećica za biljna mlijeka.

Priprema:

  1. Krompir ogulite, narežite na kockice i skuhajte tako da viljuška lako prolazi kroz njega.
  2. Ocijedite ga, stavite u blender s bademima, zaslađivačem, vanilijom i soli.
  3. Ulijte tri šolkice hladne vode pa miješajte dok ne bude vrlo glatko.
  4. Procijedite u posudu pomoću cjedila obloženog gazom ili kroz vrećicu za biljna mlijeka.
  5. Potom dodajte vode koliko je potrebno da postignete željenu gustoću.
  6. Stavite u hladnjak, a prije posluživanja protresite ili promiješajte.

Krompirovo mlijeko najbolje je koristiti nezagrijano, primjerice za muesli, puding s chia sjemenkama ili veganski milkshake. Može se dodati u supe nakon kuhanja. U kafi i čaju lako se zgruša pa ga ne bi trebalo dodavati vrlo vrućim napicima i jelima. Na isti način kao krompirovo možete pripremiti mlijeko od batata, piše Živim.

Povezani članci