Marketing X Business

New York Times o Ginexu: Trumpove carine otkazale narudžbu

Marx.ba

(Foto: Printscreen)

Tarife koje je američki predsjednik Donald Tramp najavio za gotovo sve trgovinske partnere Sjedinjenih Država – uključujući i malu Bosnu i Hercegovinu – odjeknule oko Goražda.

Ginex, firma koja proizvodi uređaje za paljenje koji se koriste u municiji, poznate kao kapisle, zaustavila je planove širenja dok ne utvrdi kolika će biti tarifa na njen izvoz u Sjedinjene Države. 

– To bi zaustavilo sav naš izvoz – rekao je Demir Imamović, voditelj marketinga Ginexa, misleći na početno povećanje tarifa od 35 posto.

Čak i revidirana stopa od 10 posto, više nego dvostruko veća od prethodne stope, riskira da uplaši američke kupce, rekao je, izvijestio je New York Times.

Imamović, voditelj marketinga firme Ginex, rekao je da su visoke carine unijele poremećaj u industriju municije.

– Problem je što su SAD najveće tržište i troše više nego što proizvode, rekao je on.

Firma je odgodila svoje planove za povećanje radne snage s 850 na oko 1100 kako bi zadovoljila potražnju američkih proizvođača municije, rekao je.

Shooters World, firma iz Južne Karoline koja prodaje barut i kapisle američkim proizvođačima municije, objavila je da je u oktobru uvezla 20 miliona kapisli iz Ginexa, ali je otkazala pošiljku planiranu za april, dijelom zbog carina.
Bosna i Hercegovina je u posljednjih pet godina povećala svoj izvoz u Sjedinjene Države za više od 250 posto. No, prema ministarstvu trgovine, prodaja u Ameriku prošle godine činila je samo 1,9 posto ukupnog izvoza Bosne, u poređenju sa 72 posto u Evropsku uniju. (Bosna i dalje uvozi više iz Sjedinjenih Država nego što izvozi.)

Međutim, za Goražde su Sjedinjene Države, sa svojom željom za oružjem, bile spas.

Bosna je nekad proizvodila više od polovine municije koje je koristila jugoslavenska vojska, većinom u državnim tvornicama u Goraždu i okolini. Raspad jugoslavenske države značio je kraj glavnog kupca Goražda.

Dvije najveće firme u gradu, državna firma Ginex i Pobjeda Technology, sada privatna firma usmjerena na proizvodnju municije za pištolje i sportsko oružje, okrenule su se američkom civilnom tržištu koje im je pomoglo da ostanu u poslu – i zaposle više od 2000 lokalnih stanovnika.

– Više od 100 miliona Amerikanaca posjeduje oružje, a to znači da im treba puno municije – rekao je Imamović iz Ginexa. Poslovanje je, dodao je, naglo poraslo 2020. godine kada je pandemija koronavirusa u Sjedinjenim Državama i pojačane napetosti nakon policijskog ubistva Georgea Floyda izazvale porast kupovine oružja među Amerikancima.

– Došlo je do ogromne eksplozije potražnje za municijom malog kalibra 2020. godine – rekao je. Ginex je, dodao je, više nego učetverostručio svoj izvoz firmama u Južnoj Karolini, Teksasu i drugim uglavnom južnim državama.

Izborna pobjeda Trampa u novembru, prisjetio se Imamović, izazvala je pomiješane osjećaje. Rekao je da ga ohrabruje činjenica da se republikanske administracije obično protive naporima za ograničavanje prodaje oružja. Ali bio je zabrinut zbog često izričite Trampove sklonosti carinama.

Nadajući se najboljem, njegova je firma u januaru imala štand na sajmu lova i streljaštva u Las Vegasu. Te su se nade dijelom temeljile na izračunu da bi čak i ako bi Tramp podigao carine, mnogi proizvođači municije u Sjedinjenim Državama i dalje morali uvoziti kapisle jer bi povećanje domaće proizvodnje bilo teško.

Za razliku od čahura metaka i njihovih vrhova, koje je relativno lako izraditi, proizvodnja kapisli uključuje opasan i visokokvalificiran rad.

Zatim je uslijedila Trumpova najava o 35-postotnim carinama na uvoz iz Bosne, što je izazvalo razočaranje goraždanskih proizvođača municije – i njihovih kupaca.