N. D.
SurfShark je rangirao 121 zemlju svijeta prema pet ključnih metrika kako bi odredio digitalni kvalitet života.
Prosječna osoba provede blizu sedam sati svaki dan gledajući u ekran, bilo za posao, zabavu ili komunikaciju, naglašavajući koliko je ljudski život postao digitalan. Kao što se fizičko blagostanje razlikuje od mjesta do mjesta, tako se razlikuje i digitalno blagostanje.
Prema SurfSharkovom Indeksu digitalne kvalitete života za 2023., neke zemlje rade bolje od drugih kad je riječ o pružanju dostupnog i pristupačnog Interneta i digitalnih usluga, što u konačnici dovodi do boljeg digitalnog blagostanja. SurfShark je i ove godine rangirajo 121 zemlju (što iznosi 92% svjetske populacije) prema pet ključnih metrika:
Dostupnost Interneta: koliko dugo ljudi moraju raditi da bi si priuštili stabilnu internetsku vezu? Pristupačniji Internet pozitivno utječe na digitalnu dobrobit. Kvaliteta Interneta: koliko je brza i stabilna internetska veza? Brz i stabilan Internet pomaže komunikaciji, radnoj učinkovitosti i konzumaciji kvalitetnog sadržaja. E-infrastruktura: koliko je postojeća elektronska infrastruktura razvijena i uključiva, dopuštajući korištenje Interneta za različite aktivnosti. E-sigurnost: sposobnost suzbijanja kibernetičkog kriminala i zaštite privatnosti na Internetu. E-uprava: digitalizacija državnih usluga, smanjenje birokracije i korupcije te povećanje transparentnosti.
SurfSharkov izvještaj za ovu godinu objavljen je pod egidom “Evropa prednjači u Indeksu digitalne kvalitete života” jer prvih devet mjesta na ljestvici digitalnog blagostanja opet zauzimaju baš evropske zemlje. Predvodi ih Francuska koja je prva na ljestvici pristupačnosti Interneta, peta po kvaliteti i među 20 najboljih po elektronskoj infrastrukturi, sigurnosti i vladi.
Na ovoj listi se Bosna i Hercegovina nalazi na 84. poziciji, a kompletan poredak pogledajte OVDJE.