Marketing X Business

Nutricionisti odlučili: Ovo su tri supernamirnice koje trebate jesti u 2024. godini

Marx.ba

(Izvor: Pixbay)

Rezultati novog istraživanja otkrivaju popis 10 najbogatijih namirnica koje su u trendu za 2024. Najznačajnije su losos, mahunarke i gljive, a naziva ih se i “superhranom”.

Istina je da “superhrana” zapravo nije tehnički izraz za koji postoji jasna, formalna definicija. To je riječ koja je došla da opiše određenu hranu (i piće) koja je izuzetno bogata vitalnim nutrijentima i dolazi s važnim funkcionalnim zdravstvenim prednostima, pie Real simple.

– Općenito, “superhrana” je izvrstan izvor nekoliko važnih hranjivih tvari”, kaže Tracy Gensler, registrirana dijetetičarka i naučnica u Pollock Communications.

Ove je godine sljedećih 10 namirnica proglašeno najzaslužnijima za status superhrane, prema stotinama nutricionista koji su učestvovali u istraživanju: Fermentirana hrana, borovnice, sjemenke, avokado, orasi, zeleni čaj, mahunarke, gljive, drevne žitarice i losos.

Dok je na popisu najboljih superhrana za 2023. u prvih 10 bilo novih, intrigantnih, pa čak i iznenađujućih pridošlica, kao što su vodeno povrće i biljna mlijeka, nešto poznatije namirnice, uključujući losos, mahunarke i gljive. Evo zašto mahunarke, gljive i losos trenutno dobivaju posebnu pažnju.

Mahunarke su precizniji izraz za nekoliko namirnica koje se obično nazivaju mahunarkama – međutim, to su, više tehnički, jestive sjemenke iz unutrašnjosti biljke koje se beru suhe. Ona uključuje namirnice koje već poznajete i volite, poput graha, slanutka, leće i suhog graška.

Što čini ove malene tako posebnima? Kao složeni ugljikohidrati, mahunarke su izvrstan izvor vlakana korisnih za crijeva i energije koja se sporo sagorijeva, kao i biljnih proteina, željeza, magnezija, folata i kalija (1 šolji kuhane leće sadrži 16 posto dnevne vrijednosti (DV) kalij).

– Mahunarke su toliko bogate hranjivim tvarima da su klasificirane i kao protein i kao povrće u Dijetalnim smjernicama za Amerikance, kaže Gensler.

Ona dodaje da su mahunarke posebno dobar izvor topivih vlakana, koja pomažu u kontroli nivoa holesterola u krvi.

– Otopiva vlakna fermentiraju bakterije u debelom crijevu, proizvodeći kratkolančane masne kiseline koje imaju protuupalne i zdravstvene učinke, objašnjava ona.

Pune i ukusne, gljive su svestrana biljna namirnica koja zaslužuje mjesto u vašoj sedmičnoj rotaciji obroka. Možda ne izgledaju tako svijetle i šarene izvana kao drugo voće i povrće, ali jestive gljive svih vrsta sadrže slične impresivne profile snažnih mikronutrijenata i biljnih spojeva.

To uključuje vitamine i minerale koji podržavaju kogniciju i jačaju imunitet poput vitamina A, nekoliko vitamina B, vitamina D i još mnogo toga. Najistaknutije, dodaje Gensler, gljive su “bogate vlaknima, selenom, kalijem i bakrom – antioksidativni spojevi koji pomažu tijelu u borbi protiv oksidativnog stresa povezanog s oštećenjem tkiva, hroničnim bolestima i starenjem.”

Možda masna riba o kojoj se najviše govori i koja se najviše preporučuje, losos je konačno dospio među svoje vršnjake superhrane. Svi plodovi mora, uključujući losos, bogat su izvor nemasnih proteina.

Losos također sadrži “omega-3 masne kiseline eikosapentaensku kiselinu (EPA) i dokozaheksaensku kiselinu (DHA) koje su korisne za neurološko zdravlje i stanične membrane te mogu sniziti nivo triglicerida u krvi. Visoki nivoi triglicerida, zajedno s visokim nivoima lipoproteina niske gustoće (LDL) i niskim razinama lipoproteina visoke gustoće (HDL), povezane su s nakupljanjem masnoća unutar stjenki arterija, što može povećati rizik od srčanog ili moždanog udara, kaže Gensler.