Bloomberg Adria

Kupci su proteklih sedmica primijetili povećanje cijena na popularnim kineskim online platformama Temu i Shein, koje su do sada bile poznate po izuzetno povoljnim cijenama. Stručnjaci tvrde da su razlozi za ovaj potez višestruki – od promjena u trgovinskim odnosima između Kine i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) do rasta operativnih troškova i pritisaka zapadnih tržišta.
Temu i Shein, koji se oslanjaju na agresivnu cjenovnu politiku i besplatne ili jeftine dostave kako bi osvojile globalno tržište, sada mijenjaju strategiju. Kompanije se suočavaju s rastućim izazovima, uključujući carinske i regulatorne prepreke koje nameću SAD i EU.
Nove carine uvedene prošlog mjeseca ukinule su porezno izuzeće za pakete ispod 800 dolara, čime su Shein i Temu izgubili mogućnost slanja robe u SAD bez dodatnih troškova.
Kao odgovor, ove kineske e-trgovinske platforme podigle su cijene i privremeno uklonile neke proizvode. Kineski prodavač Shi navodi da su cijene njegove robe porasle za 50 posto, dok je broj narudžbi pao za 30 posto. Temu je privremeno povukao dio ponude, ali se očekuje da će se proizvodi vratiti.
Za razliku od eBaya, gdje prodavači sami određuju cijene, Temu ih direktno kontrolira. Uz to, zbog dužeg carinjenja, isporuke sada traju duže.
Ujedno, Temu se priprema za jaču konkurenciju na zapadnim tržištima, a neki analitičari povezuju ovaj potez i s mogućim protekcionističkim mjerama koje se uvode u SAD nakon odluka predsjednika Donalda Trumpa.
Belma Ljuta Agić, izvršna direktorica eCommerce asocijacije u Bosni i Hercegovini, u razgovoru za Bloomberg Adriju kaže da, iako ove promjene neće imati direktan regulatorni utjecaj na Bosnu i Hercegovinu, mogući su indirektni efekti kroz promjene cijena, dostupnost proizvoda i logistike. Ipak, nova pravila o porezima i dostavi mogu se proširiti i na Evropu i Zapadni Balkan.
Temu se prilagođava povezivanjem s lokalnim brendovima i dobavljačima u SAD-u i Evropi. U SAD-u sarađuju s domaćim trgovcima i skladištima radi brže isporuke i manjeg carinskog opterećenja, dok u Evropi grade mrežu dobavljača kako bi smanjili zavisnost od kineske proizvodnje i bolje odgovorili na moguće trgovinske restrikcije u EU.
– Na eCommerce Berlin Expo imala sam priliku razgovarati s predstavnicima Temua u Njemačkoj i svjedočiti njihovom strateškom zaokretu. Njihovo prisustvo na sajmu bilo je fokusirano na uspostavljanje odnosa s evropskim proizvođačima i brendovima, što potvrđuje njihovu dugoročnu predanost jačanju lokalnih lanaca snabdijevanja. Ovaj pomak nije samo odgovor na trenutne izazove, već dugoročna poslovna odluka koja Temuu omogućava veću fleksibilnost i konkurentsku prednost, pojašnjava Agić.
Navedene promjene postavljaju pitanje kako će globalni eCommerce trendovi utjecati na BiH. Trenutno prikupljaju podatke za istraživanje tržišta, koje će pružiti precizniji uvid u utjecaj platformi poput Temua i Sheina. Već bilježe rast online kupovine i jačanje konkurencije za domaće trgovine.
Agić dodaje da kako globalni eCommerce prolazi kroz promjene, BiH se mora prilagoditi novim uslovima. Odluke u SAD mogu utjecati na cijene, ponudu i logistiku, što će osjetiti i potrošači u BiH.
Evropska komisija saopćila je u februaru da će ove platforme učiniti odgovornima za prodaju nesigurnih proizvoda u EU, dok Shein ulazi u istragu zbog kršenja prava potrošača.
Prošle godine uvezeno je 4,6 milijardi malih paketa ispod 150 eura, dvostruko više nego 2023., 91 posto ih dolazi iz Kine, a dnevno ih se isporuči 12 miliona. Komisija upozorava da prekomjerni uvoz narušava tržišnu konkurenciju i šteti okolišu.
EU planira ukinuti carinsko izuzeće za pošiljke ispod 150 eura i uvesti naknadu za obradu pošiljki. Također, uvodi se e-nadzor kako bi se rizični proizvodi identificirali prije isporuke.
Nova pravila će omogućiti zemljama EU da pomoću e-nadzora provjeravaju sigurnost proizvoda prije nego što budu isporučeni.
– Želimo konkurentan sektor e-trgovine koji osigurava sigurnost potrošača, nudi praktične proizvode i poštuje ekološke standarde, izjavila je evropska povjerenica za tehnologiju Henna Virkkunnen.
Shein je izjavio da će sarađivati s Komisijom i mrežom za zaštitu potrošača, dok je Temu već pod istragom EU zbog kršenja Digital Services Acta.

Rezultati istraživanja eCommerce asocijacije u BiH, koje se ove godine provodi po treći put, pokazuju da lokalni trgovci i dalje imaju snažnu podršku – 43,4 posto online kupovina u BiH obavlja se na domaćim web stranicama, što potvrđuje povjerenje potrošača u lokalnu ponudu, kaže Agić.
– Ključ za prilagodbu konkurenciji globalnih platformi leži u stvaranju dodatne vrijednosti kroz unapređenje korisničkog iskustva, bržu i sigurniju dostavu te jačanje prepoznatljivosti domaćih brendova. Brza i pouzdana isporuka od presudne je važnosti, budući da 60,2 posto online kupaca u BiH preferira dostavu na kućnu adresu, što ukazuje na potrebu za optimizacijom logističkih kapaciteta i partnerstvima s pouzdanim kurirskim službama, dodaje ona.
Personalizacija ponude i prilagođavanje potrebama lokalnih kupaca predstavljaju još jednu ključnu strategiju. Podaci pokazuju da segment “intenzivnih korisnika” online trgovine raste – 7,4 posto kupaca u BiH obavilo je više od 10 kupovina u tri mjeseca, što ukazuje na lojalnu bazu potrošača koju domaće trgovine mogu dodatno angažirati putem prilagođenih ponuda, programa lojalnosti i kvalitetne korisničke podrške.
Podaci pokazuju da razvoj omnichannel strategije može dodatno povećati konkurentnost domaćih trgovaca. Sve veći broj trgovaca u BiH prepoznaje važnost online prodaje – 34,4 posto njih posluje isključivo putem interneta, što je značajan porast u odnosu na prošlogodišnjih 24 posto. Ovaj trend ukazuje na digitalizaciju tržišta i potrebu za kontinuiranim ulaganjem u online platforme i digitalni marketing.
Jasmin Marić, predsjednik Asocijacije za internet trgovinu eComm, u razgovoru za Bloomberg Adriju ističe da su tržišni odnosi između Kine, SAD-a i EU trenutno izuzetno turbulentni, što dodatno utječe na strategije ovih kompanija.
“BiH je, s ostatkom regije koja je i dalje van EU, u fokusu Kine i njihovih kompanija – prevashodno jer se s naše strane ne očekuju posebne trgovinske barijere, barem ne u kratkom roku”, naglašava Marić.
On predviđa da će Temu i Shein nastaviti jako ulaganje u oglašavanje i promocije online kupovine u BiH dok ne steknu dovoljno lojalnih kupaca. “Naša tržišta su populacijski manja, kupovna snaga i navike nisu uporedive sa zrelim zapadnim tržištima, pa predviđam da će Temu i ostali nastaviti ulagati u oglašavanje i promocije online kupovine dok ne steknu veliki broj kupaca u BiH”, dodao je.
Ove platforme su kod nas postale popularne najviše zbog pristupačnih cijena te široke ponude proizvoda, od odjeće do kućanskih aparata. Njihov dolazak olakšao je online kupovinu, ali je također izazvao pritisak na domaće maloprodaje koje teško mogu konkurirati njihovim uvjetima. Iako širenje usluga i veći broj poštanskih operatera poboljšavaju dostavu, kašnjenja su izazivala nezadovoljstvo kupaca, ukazujući na potrebu za efikasnijim logističkim rješenjima.

Amila Pilav Velić, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, za Bloomberg Adriju je ranije istakla kako platforme poput Temua značajno utječu na domaće maloprodajne lance i potrošačke navike kroz pristupačne cijene, širok asortiman proizvoda i pogodnosti koje donosi online kupovina.
– Često nude proizvode po znatno nižim cijenama zbog nižih troškova proizvodnje i skalabilnosti poslovanja. Ovo privlači cjenovno osjetljive potrošače, što direktno smanjuje potrošnju u domaćim lancima, objasnila je Pilav Velić, dodajući kako širok izbor proizvoda, uključujući one koji nisu dostupni na lokalnom tržištu, dodatno jača atraktivnost ovih platformi. Jednostavnost online kupovine također igra ključnu ulogu u promjeni potrošačkih navika.
EZANO
U februaru će Evropa odrediti naknadu za uvoz jeftine robe sa Sheina, Temua i drugih platformi