Marketing X Business

Ryanair povećao dozvoljenu veličinu besplatne ručne torbe

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Zaboravite brigu oko dimenzija torbe na ulazu u avion, Ryanair je odlučio povećati dozvoljenu veličinu besplatne ručne torbe, i to taman pred ljetnju gužvu. Ipak, ostaje pitanje da li će i druge aviokompanije slijediti ovaj trend i šta to znači za putnike širom Evrope.

Metalni ramovi za mjerenje torbi, koje viđamo širom evropskih aerodroma, postali su simbol stresa za sve koji putuju niskobudžetnim aviokompanijama. Dovoljno je da torba ne prođe test i putnik je odmah lakši za nekoliko desetina eura. Međutim, Ryanair je odlučio da popusti i to pred špicu sezone.

Najveći evropski niskotarifni prevoznik objavio je da povećava dozvoljene dimenzije besplatne male torbe (tzv. personal item) koju putnici mogu unijeti u kabinu – s dosadašnjih 40 x 25 x 20 cm na 40 x 30 x 20 cm.

Ryanair se ovim promjenama hvali kao da je “velikodušniji“ od konkurencije, a nova pravila će stupiti na snagu „u narednim sedmicama, kada se prilagode svi aerodromski mjerni uređaji“. U praksi, to znači da više nećete morati da gurate torbu silom da biste prošli kontrolu, ali pažnja – sve ostalo ostaje isto.

Ako torba ne prođe test na gejtu, slijedi kazna od oko 70 eura, a veća kabinska torba i dalje se dodatno naplaćuje (od šest do 36 eura po letu, u zavisnosti od rute i termina). Ako je i ta torba prevelika, stavljanje u prtljažnik može koštati više od 80 eura.

Neki konkurenti su već ispred Ryanaira. Na primjer, easyJet već dozvoljava još veću besplatnu torbu ispod sjedišta (45 x 36 x 20 cm), dok Wizz Air ima identično pravilo kao novi standard Ryanaira (40 x 30 x 20 cm).

Udruženje Airlines for Europe (A4E), koje okuplja 28 najvećih evropskih avio-kompanija, potvrdilo je da svi članovi već primjenjuju dimenzije dogovorene na nivou EU. Do kraja ljetnje sezone 2025. očekuje se da svi budu usklađeni, iako će neke kompanije i dalje samostalno dozvoljavati veće dimenzije ličnog prtljaga.

Standardizacija pravila o ručnom prtljagu već godinama je tema u Briselu, a cilj je da putnici mogu kupiti jednu torbu koju će moći da koriste kod većine avio-prevoznika. Za one koji često lete, to znači konačno kraj neprijatnim iznenađenjima i veću jasnoću prilikom pakovanja.

Evropske organizacije za zaštitu potrošača traže od EU da zabrani naplatu za „razumno veliki“ ručni prtljag, pozivajući se na presudu Evropskog suda iz 2014. godine, prema kojoj se za ručnu torbu koja ispunjava razumnu veličinu ne smije naplaćivati dodatno.

U Španiji je prošle godine Ministarstvo za zaštitu potrošača kaznilo pet avio-kompanija (uključujući i Ryanair) sa ukupno 179 miliona eura zbog naplate ručnog prtljaga i rezervacije sjedišta, ali sudski procesi su još u toku, a neke kazne su privremeno suspendovane.

Evropski parlament je nedavno usvojio prijedlog prema kojem bi svaki putnik imao pravo na dodatnu besplatnu ručnu torbu do sedam kilograma, a djeca do 12 godina morala bi sjediti uz svog pratioca bez dodatne naknade. Ako predlog prođe, važiće za sve letove unutar i izvan EU.

Avio-kompanije, očekivano, nisu oduševljene i tvrde da će se trošak prtljaga prebaciti na cijenu karata — što bi moglo da poskupi putovanja za sve.