N. D.
Za najveće sportske navijače, podrška omiljenom igraču ili timu je poput religije. To samo znači da kad god se na aukciji pojavi bilo kakav suvenir u vidu odjeće, obuće, rekvizita prepoznatljivog za određeni sport, pa čak i komad papira, samo je još jedna prilika da se dođe u posjed „relikvije“.
Mnogobrojni kolekcinari koji ne pitaju za novac samo da bi u svojim rukama držali neke od najvećih sportskih “svetih gralova”.
Tako je prošle godine dres slavnog Argentinca Diega Armanda Maradone, u kojem je postigao dva gola u četvrfinalu Svjetskog prvenstva 1986. godine u Meksiku protiv reprezentacije Engleske, prodat anonimnom kupcu za nevjerovatnih 8,5 miliona eura.
Dres je Maradona nosion na utakmici kada je proradila „Božija ruka“.
Poslije meča Steve Hodge je razmijenio dres sa Maradonom, koji se poslije 36 godina našao pred ponuđačima u akcijskoj kući Sotheby’s. Čak ni iz ove renomirane američke agencije nisu očekivali da će interesovanje biti ogromno, pogotovo da uđe u historiju kao najskuplji sportski predmet ikada prodat, koji je, tako, zavrijedio mjesto u Ginisovoj knjizi rekorda.
Koliko je plavi dres “za koplje” ispred ostalih fudbalskih predmeta govori podatak da je naredni na listi vrednovan tek nešto preko 1,1 miliona eura, kada je našao na prodaji. To su, zapravo, bila prva pravila igre najvažnije sporedne stvari na svijetu iz 1858., od strane najstarije ekipe Šefilda. Na papiru sa ručno ispisanim pravilnikom piše da obje ekipe imaju po 20 igrača na terenu, ne postoji penal, pa čak da se lopta smije uhvatiti rukom, ali samo pod određenim okolnostima.
Muhamed Ali se borio sa Goregeom Foremanom u čuvenoj „Rumble in the Jungle“ gdje je legendarni bokser nokautirao svog protivnika u osmoj rundi meča za prvaka svijeta u teškoj kategoriji 1974. godine.
Pojas iz borbe prodan je za ogromnih 6,8 miliona dolara u julu 2022.
Ipak, kada se pogleda cjelokupna lista predmeta na aukcijama, ubjedljivo dominiraju bejzbol rekviziti. Pogotovo se to odnosi na jednog od najpoznatijih igrača igre sa loptom i palicom Babea Rutha.
Skoro sve iz čitave karijere popularnog „Sultana udarača“ našlo se na aukcijama, uključujući i pobjedničko prstenje, palice, loptice… Ipak, dva dresa su se izdvojila. Majica iz 1920. kada je prešao iz Bostona u Njujork Jenkije prodata je za nešto više od 4 miliona eura, a te godine je započelo čuveno „Bambinovo prokletstvo”, koje je franšiza iz Masačusetsa uspjela skinuti tek 2004. godine.
Još veću cijenu dostigao je Rutov dres koji je nosio između 1928. i 1930. također igrajući za ekipu iz Velike jabuke. Tokom 2019. prodat je za čak pet miliona eura, što je do nedavnog dresa Maradone bio najskuplji dio odjeće bilo kojeg sportiste.
Kada je u pitanju bejzbol, nešto što kolekcionari posebno vrednuju su i kartice nekih od najboljih igrača. Tako su se upravo tih parčića papira Honusa Vagnera i Mickeya Mantlea dokopali sakupljači umjetnina po cijeni od 6,2 miliona eura, odnosno 4,9 miliona.
Pet najskupljih suvenira svih vremena:
1. Maradonin dres sa SP 1986. – 8,5 miliona eura
2. Manifest Pierrea de Coubertina iz 1892. – 8,35 miliona eura
3. Pojas Muhameda Alija iz 1974. – 6,8 miliona dolara
3. Kartica Horusa Vagnera – 6,2 miliona eura
4. Dres Babea Rutha – 5 miliona eura