Marx.ba

Ljekari upozoravaju da tuširanje u određeno doba dana može biti okidač za pojavu neestetskih akna, za nadraženost kože pa čak i za lošu kvalitetu sna. Tuširanje ujutro, umjesto navečer prije spavanja, velika je greška jer u tom slučaju bakterije koje ste pokupili tokom cijelog dana završavaju na vašoj posteljini u kojoj se “valjate” cijelu noć.
– Iako jutarnje tuširanje možda djeluje razbuđujuće i osvježavajuće, večernje tuširanje ipak ima značajnije prednosti. Tokom dana vaše tijelo i kosa mogu nakupiti brojne alergene i nadražujuće tvari, prljavštinu i mikrobe, naročito u ljetnim mjesecima kad više vremena provodimo vani i često se znojimo, a znoj sve to upija. Odete li u krevet bez tuširanja, sve će se to prenijeti u vaš krevet i na vašu posteljinu, što osim što će je zaprljati i možda izazvati alergijske reakcije noću, može izazvati i svrbež, nadraženost kože, kao i pojavu akni zbog prljavštine, znoja i masti na jastučnicama i plahtama, kaže lljekar porodične medicine, dr. Giuseppe Aragona.
On nije jedini koji zagovara večernje tuširanje. Dr. Jason Singh, također ljekar porodične medicine, na TikToku je detaljno objasnio da je tuširanje prije spavanja bolje zato što poboljšava kvalitetu sna, uklanja zagađujuće i nadražujuće tvari s kože i iz kreveta te hidrira kožu. Dodao je i da topla voda potiče lučenje melatonina, hormona koji tijelu govori kad je vrijeme za spavanje. Uz to, u satima prije spavanja, tijelo se prirodno hladi, što pospješuje uspavljivanje. Tuširanje toplom vodom i nakon toga hlađenje oponaša taj biološki proces u tijelu.
– Dok se brišete nakon tuširanja, tijelo se hladi na odgovarajuću temperaturu, a te dvije stvari (topla voda i potom hlađenje) predstavljaju odličan prijelaz u carstvo snova, tvrdi dr. Singh, a njegove riječi potkrepljuje i meta analiza 17 studija iz 2019., koja je otkrila da večernje tuširanje vodom temperature između 40 i 42,5 stepeni poboljšava kvalitetu sna i olakšava uspavljivanje.
Dr. Singh smatra i da od večernjeg tuširanja naročito mogu imati koristi osobe sa suhom kožom ili s problemima poput akni ili ekcema. Naime, ta stanja kožu lišavaju prirodne vlage, a tuširanje može pomoći da se nadoknadi izgubljena vlaga. Taj učinak duže traje noću jer je to doba kad se stanice kože ionako obnavljaju, piše Živim.
– Ako ste skloni suhoj koži ili imate osjetljivu kožu, večernje tuširanje je odličan način da poboljšate hidriranost svoje kože. Ipak, i jutarnje tuširanje ima svoje prednosti, poput uklanjanja grinja i bolje higijene, ali ono bi trebalo biti samo dodatak uz obavezno večernje tuširanje, smatra dr. Singh.
VEZANO