Marketing X Business

Šta struka kaže: Novi načini razmišljanja o poslu u 2024. godini

Marx.ba

(Izvor: Unsplash)

Šta ako naše najproduktivnije ,,ja“ nije kada šaljemo e-poštu ili komuniciramo na Zoomu? Umjesto toga, šta ako se naša produktivnost poveća kada se udaljimo od računara, stola i tradicionalno definisanih radnih mjesta?

Radimo u eri obilježenoj neviđenim izgaranjem na poslu, hibridnim radnim okruženjima sa pravilima koja se razvijaju i pokušajima da se upravlja sveprisutnom tehnologijom. Ova tri pojave mole za drugačiji način razmišljanja o poslu.

Na primjer, istraživanje Thrive My Way iz 2023. ističe da 57 posto radnika smatra da se od njih očekuje da posvete pažnju poslu 24 sata dnevno i da 70 posto zaposlenih doživljava sagorijevanje kada se suoče sa nerazumnim rokovima. Ovo dovodi do pada produktivnosti kada zaposleni uzimaju bolovanje kao rezultat ovih ograničenja.

Da li ste čuli za „MTR radni okvir“? MTR je ljudska aktivnost usredsređena na kretanje, razmišljanje i odmor kako bi se pokrenulo generativno razmišljanje, tako da kada se vratimo poslu koji je pri ruci, budemo energičniji, maštovitiji i produktivniji.

Historijski su povezane metafore kao što su „mozak kao kompjuter“ ili „mozak kao mišić“, ali Annie Murphy Paul je briljantno ponudila alternativnu metaforu za to kako mozak funkcionira u svojoj knjizi ,,Prošireni um“. Ona nudi „mozak kao ptica“, što znači da naš mozak dinamičnije funkcionira kada smo potpuno uronjeni u svijet oko nas kako bismo došli do novih načina razmišljanja.

Posao, zaposleni

(Izvor: Unsplash)

A ima li boljeg načina da se uronite nego da odgurnete stolicu od stola i iskoristite svoj osjećaj koji ljudska bića čine tako jedinstvenim kao vrstu?

Nova perspektiva o tome odakle naš najbolji rad proizilazi može da bude zastrašujuća za menadžere. U današnje doba velikih podataka, radoznalost je valuta. A u doglednoj budućnosti, osnovni zadaci koji se mogu pratiti i kvantifikovati biće zamijenjeni automatizacijom, robotikom i vještačkom inteligencijom.

Iako se ovo na početku čini izuzetno uznemirujućim, odlična vijest je da kompanije imaju priliku da se oslone na ,,unutrašnji rad“: posao koji zadire u našu ljudsku dimenziju i zahtijeva lični razvoj u kancelariji i profesionalni dok radite od kuće.

Nova mogućnost na poslu je da se udaljimo od tehnologije i priklonimo se jedinstvenim ljudskim aktivnostima kao što su:

  • stvaranje značenja
  • stvaranje i otkrivanje sjećanja
  • intuitivno razumijevanje
  • izgradnja odnosa
  • maštarenje
  • fizičko kretanje i igra
  • korištenje naše mašte

Posao

(Izvor: Pexels)

Sada je vrijeme istraživanja novih metrika za produktivnost: OKR (ciljevi i ključni rezultati) i KPI (ključni pokazatelji performansi), piše Fast Company.

Kako tehnologija može podstaći trenutke zastoja? Aplikacije poput Calm i Fitbit koje podstiču da ustanete i pokrenete se tokom dana to već rade. Tehnologija, koja nam pomaže da pojačamo ono što nas čini ljudima, ključna je.

Šta ako bismo normalizovali igru? Razmislite o tome da su osobine koje su vam potrebne da budete dobri u igri (saradnja, pregovaranje, aktivno slušanje, dobro postavljena pitanja) iste vještine potrebne za vodstvo.

Neurobiolog David Eagleman razvio je nevjerovatne prototipove oko svog vrlo zanimljivog istraživačkog pitanja: ,,Šta ako bismo mogli osjećati podatke?“ Ako se okrenemo različitim pitanjima poput ovih, kada se vratimo vidljivom zadatku – završavanju izvještaja, pažljivom kreiranju e-pošte ili vođenju teškog razgovora s klijentom ili kolegom, rezultirat će sa više generativnih i inovativnih ideja.

Budućnost rada podrazumeva poznavanje virtuelne stvarnosti, velike količine podataka i vještačke inteligencije. To će biti osnovni uslovi. Radna okruženja najbolje klase će zahtijevati ljude sa povećanim kreativnim kapacitetom. Kako se granice između tehnologije i ljudi gube, radna okruženja izgrađena na osnovama povjerenja, kreativnosti i mašte biće ključna. Moramo se udaljiti od oduševljenosti tehnologijom i okrenuti se ka našem ljudskom kapacitetu, piše Bizlife.