Marketing X Business

Trumpova odgoda carina donosi benefite i za BiH

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Donald Trump, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je da se planirane carine od 50 odsto na robu iz Evropske unije odgađaju. On je naveo da su carine koje bi trebale stupiti na snagu 1. juna, te da su pomjerene na 9. juli, čime se otvara prostor za intenziviranje trgovinskih pregovora između SAD i EU.

Imajući u vidu da Bosna i Hercegovina oko 70 odsto svojih proizvoda izvozi u zemlje Evropske unije, postavlja se pitanje da li je odgađanje carina dobro i za nas u smislu da neće doći do smanjenja potražnje u nekim djelatnostima.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, rekao je za Nezavisne novine da je odluka o odgađanju primjene carina od strane SAD na robu iz EU dobra vijest kako za samu EU, tako i za zemlje čiji je ključno izvozno tržište evropsko.

– To važi i za BiH, koja preko 70 posto svog izvoza plasira u EU. Posebno je važno što će odgoda carina omogućiti nesmetan izvoz evropske automobilske i mašinske industrije u čije lance snabdijevanja su uključeni izvoznici iz BiH. Isto tako odgoda primjene carina će pogodovati namjenskoj industriji iz BiH koja izvozi direktno u SAD, kazao je Mlinarević.

Ekonomista Igor Gavran smatra da, prije svega,  ova neurotična politika najava povećanja carina do apsurdnog nivoa pa onda odgode ili promjene stopa su više tema za psihijatriju nego za ekonomiju.

– Naravno da bi bilo dobro za BiH da se sve carine prema EU vrate na nivo prije ikakvog povećavanja, ali za svjetsku ekonomiju, a dugoročno i našu je najvažnije da ovo nasilje nad cijelim svijetom i ekonomska agresija SAD bude odbijena bez popuštanja i da jednostavno ostatak svijeta pojača uzajamnu saradnju da nadoknadi eventualni gubitak američkog tržišta. Neprihvatljivo je da cijeli svijet kao američki robovi čekaju šta će sutra njihovom predsjedniku da padne na pamet i tome se prilagođavaju, istakao je Gavran.

Dodao je da je najbolje računati na najgori scenario s te strane i jednostavno to pokušavati kompenzirati sa drugim državama i jačanjem unutrašnjeg tržišta. 

VEZANO

Novi vlasnici stižu u Vareš: Kanadska kompanija kupuje Adriatic Metals