Marx.ba

U noći na nedjelju, 30. marta, opet pomičemo sat unaprijed, ovoga puta radi prebacivanja na ljetno računanje vremena. To znači da bismo u noći na nedjelju u dva sata kazaljke satova trebali pomaknuti jedan sat unaprijed, na tri. Tako ćemo te noći izgubiti jedan sat sna. Naime, ako ste inače navikli otići u krevet oko 23 sata, a ustati oko 7, u nedjelju će sat pokazivati 7 sati, ali zbog pomicanja sata, to će zapravo biti 6 sati.
Podsjetimo, riječ je o promjeni koja je uvedena tokom Prvog svjetskog rata, s ciljem uštede električne energije u industriji. Većina zemalja prešla je na ljetno računanje vremena i ono se zadržalo čak i nakon što su se počeli koristiti drugi izvori energije, piše 24 sata.
Kako je ljudsko tijelo naviklo funkcionirati prema unutrašnjem satu, mnogima bi za prilagodbu na promjenu vremena moglo trebati od dva do tri dana, tokom kojih možete osjećati neispavanost, pojačani umor, manjak koncentracije i energije za svakodnevne obaveze, a često se javlja i glavobolja. To može biti problem u poslijepodnevnim i večernjim satima, kad smo već iscrpljeni i od dnevnih obaveza, zbog čega se može javiti i nesanica. Zato, da biste svom tijelu i duhu olakšali prilagodbu, dobro je započeti s pripremom na promjenu barem dva dana ranije. Pokušajte već u petak otići u krevet i zaspati 20-ak minuta ranije nego inače. Dan kasnije možete to pomaknuti za još 15-ak ili 20 minuta, kako biste za toliko mogli pomaknuti i buđenje, bez osjećaja umora.
Kako biste se lakše prilagodili, nastojte završiti s obavezama i fizičkim radom barem dva sata prije spavanja. Na kraju dana prošetajte se na svježem zraku barem 15-ak minuta, a večer “zaključite” laganom večerom. Dobar izbor su proteini, koji će vam dati energiju, a neće dovesti do naglog podizanja nivoa šećera u krvi te kasnije naglog pada i osjećaja gladi koji može izazvati nervozu i otežati vam ulazak u san. Dobar izbor je riba ili nemasno pileće ili pureće meso. Obje vrste mesa imaju mali utjecaj na izlučivanje inzulina, a korisne su jer potiču izlučivanje hormona glukagona, koji pridonosi potrošnji masnih naslaga tokom noći. S pilećim ili purećim šniclom kombinirajte zeleno lisnato povrće jer sadrži malo kalorija, a puno vlakana, pa će potaknuti probavu. Dobar izbor večere koja pogoduje kvalitetnom snu je i kravlji sir (možete dodati malo vrhnja, ali onoga s manjim udjelom masnoće) ili neki proteinski shake. Barem dva sata prije spavanja izbjegavajte alkohol ili napitke koji sadržavaju kofein.
Nakon večere priuštite sebi odmor uz televizor ili knjigu. Ugasite računar i stišajte mobitel barem sat vremena prije odlaska u krevet, a pola sata ranije trebalo bi ugasiti i televizor. Pripremite si neki topli napitak ili 15-minutnu kupku s dodatkom eteričnih ulja koja potiču san (primjerice lavande, kamilice, sandalovine ili ylanga ylanga, što će umiriti anksioznost i odagnati posljedice stresa. Dobro zamračite prostoriju u kojoj ćete spavati i nastojte isključiti izvore buke i plavog svjetla. Ako ne možete odmah zaspati, pročitajte nekoliko stranica knjige sa sadržajem koji vas ne opterećuje.
Iako sebi u nedjelju možete priuštiti duže drijemanje nego inače, nastojte ne pretjerati u tome jer će vam u ponedjeljak biti teže ustati kad zazvoni sat.
Ako ste večer prije otišli spavati 20-ak minuta ranije, ustanite u uobičajeno vrijeme, kako biste počeli navikavati tijelo na nove uvjete. Umjesto jutarnjeg izležavanja, puno je bolje uvrstiti u raspored 20-ak minuta poslijepodnevnog odmora, a to će pomoći da se opustite i predahnete od obaveza te nadoknadite energiju za ostatak dana.
VEZANO
Najbolji načini kako možemo ojačati imunitet jednostavnim promjenama u prehrani