Marx.ba

U svakodnevnoj brizi za zdravlje često se fokusiramo na tijelo, pa tako pazimo što jedemo, krećemo se, izbjegavamo stres kad možemo. No, zdravlje mozga jednako je važno, a nerijetko ga zanemarujemo. Mozak je naš “glavni upravljač” koji je odgovoran za pamćenje, razmišljanje, raspoloženje i opću funkcionalnost. Upravo zato važno je ulagati u navike koje podupiru njegovu dugoročnu vitalnost jer mozak s godinama prolazi kroz brojne promjene – dolazi do smanjenja njegove mase, slabije komunikacije među neuronima te smanjenog protoka krvi. Sve to može utjecati na sposobnost učenja, pamćenja, brzinu obrade informacija i druge kognitivne funkcije.
Vjerovatno već znate da uravnotežena prehrana, redovna tjelovježba, kvalitetan san, upravljanje stresom i društvena povezanost mogu pomoći u očuvanju mozga mladim. No, postoje i neki neuobičajeni načini za poticanje mentalne aktivnosti, pa tako možete naučiti svirati instrument, koristiti nedominantnu ruku za svakodnevne zadatke ili se jednostavno vratiti kući drugačijim putem nego inače. Neuronaučnik Kevin Woods, koji se školovao na Harvardu, ima tri jednostavna prijedloga koja mogu nadopuniti vaše zdrave navike, piše New York Post.
Žvakanje žvakaće gume
Žvakaća guma može hraniti mozak na više načina, iako tačni mehanizmi nisu jasni. Neke studije sugeriraju da žvakanje žvakaće gume povećava protok krvi u mozak, što znači više kisika i glukoze za prefrontalni korteks i hipokampus, područja vitalna za pamćenje i učenje. Ovaj povećani protok krvi također može poboljšati fokus i pažnju te smanjiti stres i anksioznost.
Što se tiče vrsta žvakaćih guma, Woods je rekao da žvakaća guma treba biti s dobrim okusom koji se ne gubi prebrzo i koja se ne raspada tokom žvakanja. No, postoji možda još bolja, iako neuobičajena opcija. Nedavna studija je otkrila da žvakanje tvrdih predmeta poput drvene olovke može povećati nivo antioksidansa glutationa u mozgu, dok žvakaća guma nije imala isti učinak.
Hodanje unazad
– Hodanje unazad poboljšava zdravlje mozga izazivajući ga, usmjeravajući pažnju i jačajući neuronske veze, a potencijalno stvarajući nove puteve. Studije su otkrile da hodanje unazad povećava kognitivnu kontrolu, pa čak i pamćenje, objasnio je neuronaučnik, prenosi Večernji.
Poznata i kao retro hodanje, ova praksa može poboljšati ravnotežu, koordinaciju i držanje, ojačati određene mišiće, smanjiti bolove u donjem dijelu leđa i sagorjeti više kalorija nego hodanje prema naprijed. Stručnjaci preporučuju polako kretanje, odabir puta bez prepreka i neravnog asfalta, držanje glave i trupa uspravno, uključivanje mišića trupa, prvo koračanje prstima i svjesnost okoline.
Pjevušenje
Pjevušenje može ublažiti stres i potaknuti opuštanje stimuliranjem vagusnog živca, složene mreže od preko 200 hiljada vlakana koja povezuje mozak i glavne organe. Istraživanja pokazuju da pjevušenje također može povećati nivo dušikovog oksida u nosnoj šupljini, potencijalno poboljšavajući protok krvi u mozak i podižući raspoloženje.
– Studije na horskim pjevačima pokazuju poboljšanu varijabilnost otkucaja srca i kognitivne funkcije. Osim toga, kontrola daha potrebna za produžene note vježba iste neuronske mreže uključene u regulaciju pažnje, objasnio je Woods.
Predložio je često izvođenje ove tri aktivnosti i pronalaženje dosljedne rutine koja vam odgovara.
Budući da je mozak kontrolni centar za razmišljanje, osjećanje i djelovanje, briga o njemu ključna je za cjelokupno zdravlje i dobrobit.
– Iako nam znanost može reći korisne stvari koje možemo isprobati, do određene mjere, različitim mozgovima potrebne su različite stvari da bi se najbolje usredotočili. Ono što vama izgleda korisno, nekome drugome može biti odvraćajuće, stoga se ne bojte isprobati što vama najbolje funkcionira, zaključio je.