Marketing X Business

Naučnici tragaju za novim izvorima geotermalne energije: Koliko su uspješni u tome

Marx.ba

(Izvor: Shutterstock)

U planinama zapadne Jute, bušenje tla u potrazi za vrućim stijenama, moglo bi obezbijediti geotermalnu energiju za mnogo ljudi širom svijeta, piše Glas Amerike.

Naime, tradicionalna geotermalna energija koristi podzemnu toplu vodu i njenu paru – kako bi pokrenula turbine koje proizvode struju, a to zavisi od stalnog prisustva izvora tople vode blizu površine.

Međutim, istraživanje koje američko Ministarstvo za energetiku sponzoriše u Juti – pokušava da obuhvati sve moguće izvore geotermalne energije. John McLennan, koji predvodi tehnički dio ovog projekta, ističe da je princip za to da se buše kanali u dubinu, kako bi se došlo do toplote.

– Zatim se stvaraju hidraulične pukotine koje povezuju te kanale, tako da se stvara sistem za razmjenu toplote. Tako možete da cirkulišete hladnu tečnost kroz jedan kanal. Zatim, ta tečnost prolazi kroz hidraulične pukotine koje ste stvorili. Prikuplja se u drugom kanalu koji ste izbušili da presječete te pukotine i ta topla voda izlazi na površinu, navodi Meklenan.

Tako dobijena topla voda može se koristiti za grijanje ili proizvodnju struje, baš kao i obična geotermalna energija.

To je dio inicijative administracije Joa Bidena – „Energija Zemlje“ – sa ciljem da se do 2050. godine dostigne nulta emisija ugljenika, u ovom slučaju korištenjem geotermalne energije ojačane uz pomoć inženjeringa, na relativno malom području.

– Izbušili smo dva kanala i vjerovatno zauzeli tri ili četiri hektara da to izbušimo. Kada to uporedite sa efektima nekih drugih obnovljivih izvora energije, to je prilično skromno, navodi John McLennan.

Ono što se događa u podzemnoj terenskoj laboratoriji privuklo je pažnju širom sveta, kaže menadžer projekta Joe Moore.