Marx.ba
Na evropskim berzama u ponedjeljak prijepodne trguje se oprezno, a najvažniji indeksi bilježe tek blage promjene, dok su u fokusu investitora francuski parlamentarni izbori, koji će se održati krajem sedmice.
Paneuvropski Stoxx 600 indeks bio je oko 10.30 sati bez promjena u odnosu na petak, na 515 bodova, pri čemu su najviše pale cijene dionica rudarskih kompanija, za 1 posto u prosjeku, dok su najviše porasle cijene dionica automobilske industrije, za 1,2 posto. Istodobno, frankfurtski DAX u plusu je 0,22 posto, na 18.203 boda, londonski Ftse za 0,02 posto, na 8.239 bodova, a pariški CAC za 0,17 posto, na 7.641 bodu.
Fokus investitora je na prvom krugu francuskih parlamentarnih izbora ove sedmice, a ankete pokazuju vodstvo krajnje desne stranke Nacionalno okupljanje (RN) i njezinih saveznika. Za nove smjernice pratit će se i odluke o monetarnoj politici švedske i turske centralne banke, kao i podatke o bruto domaćem proizvodu Španije u utorak i Italije u petak.
Među najvećim gubitnicama bila je dionica njemačkog Zalanda, koja je pojeftinila 6,7 posto nakon što je Morgan Stanley smanjio rejting te dionice. Najviše je, pak, poskupjela dionica belgijske farmaceutske tvrtke Argenx, za 7,3 posto, budući da je američki FDA odobri Vyvgart Hytrulo, njegov lijek za hroničnu upalnu demijelinizirajuću polineuropatiju.
Na azijskim su beurzama u ponedjeljak cijene dionica pale jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama uoči novih vijesti o inflaciji. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 6.30 sati u minusu 0,7 posto, nakon što je prošle sedmice dosegnuo najviši nivo u dvije godine. Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 0,4 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,7 i 1 posto.
Azijski su ulagači oprezni jer su krajem prošle sedmice berzanski indeksi na Wall Streetu izgubili dio dobitaka od početka sedmice. Nakon snažnog rasta, koji je potaknuo S&P 500 i Nasdaq indeks na najviše nivope u historiji, krajem sedmice cijene dionica tehnoloških kompanija ponešto su pale, pa su i indeksi skliznuli s rekordnih nivoa.
Osim toga, splasnule su nade da će američka centralna banka ove godine značajnije smanjiti kamatne stope jer čelnici Feda poručuju da neće žuriti sa smanjenjem kamata, s obzirom da je inflacija u SAD i dalje znatno iznad ciljanih nivoa od 2 posto. Zbog toga će ove sedmice u fokusu ulagača biti novi podaci koji će pokazati popuštaju li inflacijski pritisci u SAD.
Ove sedmice će biti objavljenia i izvještaji o inflaciji u Australiji i Japanu.
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta stabilna. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 105,85 bodova, otprilike isto kao i u petak navečer. Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo sa 159,80 na 159,70 jena. A u odnosu na euvropsku valutu, dolar stagnira, pa se cijena eura kreće oko 1,0695 dolara, kao i u petak navečer.
Cijene su nafte, pak, blago pale, nakon što su prošle sedmice porasle oko 3 posto. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,15 posto, na 85,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,19 posto, na 80,55 dolara, piše Lider.