Marketing X Business

Potreban je oprez: I zimi možemo dehidrirati

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno piti dovoljno vode, što može dovesti do dehidracije.

– Grijani unutarnji prostori mogu oduzeti vlagu iz zraka što nas dehidrira bez da to primijetimo, za The Independent objašnjava dr. Chun Tang.

– Nošenje slojevite odjeće može potaknuti znojenje, ali to možda ne primijetimo jer znoj brzo isparava na hladnom zraku. Također, pijenje puno čaja, kafe ili alkohola, što je čest zimski običaj, može dovesti do dehidracije, napominje dr. Tang.

On dodaje da “porast bolesti poput gripe tokom zimskih mjeseci mogu uzrokovati dehidraciju, kao i . prekomjerno konzumiranje hrane koja sadrži velike količine natrija” također je čest uzrok dehidracije.

– Ako su vam usta suha, koža se ljušti ili svrbi, ili ako vam urin ima tamniju boju, možda ste dehidrirani, tvrdi Tang.

Umor, vrtoglavica ili glavobolja također su česti znakovi dehidracije. Jedan od većih znakova dehidracije za starije osobe je zbunjenost ili poteškoće s koncentracijom. Ako doživljavate bilo koji od ovih simptoma, trebali biste popiti više vode.

Uglavnom, pijte dosta vode tokom dana, čak i ako niste žedni. Možete piti i biljne čajeve jer oni, kao i vruća voda s limunom mogu pomoći da ostanete hidrirani, a evo koje su opasnosti od dehidracije zimi:

1. Problemi s pamćenjem

Blaga dehidracija može rezultirati lošom koncentracijom i problemima s pamćenjem.

2. Problemi s mokraćnim sistemom i bubrezima

Infekcija mokraćnog sistema, kao i bubrežni kamenac, također mogu nastati zbog dehidracije. Bubrezi zahtijevaju odgovarajuće razine hidratacije da bi pravilno funkcionirali.

3. Snižen krvni pritisak

– Dehidracija može sniziti krvni pritisak, što može postati opasno za starije osobe jer to može povećati rizik od vrtoglavice i padova, naglašava Sharma.

4. Hipovolemijski šok

– Hipovolemijski šok je jedna od najvećih opasnosti koje mogu nastati uslijed dehidracije. To je stanje kada tijelo doživi značajan pad krvnog pritisak, što rezultira nedovoljnom opskrbom vitalnih organa kisikom. Može biti opasno po život te zahtijeva hitnu medicinsku pomoć, upozorava Sharma, prenosi Indexfit.

5. Drugi dugoročni problemi

– Dugoročna dehidracija može negativno utjecati na srce, cirkulaciju, pogoršati zatvor i isušiti kožu, dodaje on.

Stariji ljudi skloniji su dehidraciji jer im osjećaj žeđi slabi s godinama. Također, lijekovi poput diuretika i laksativa mogu povećati gubitak tekućine.

VEZANO

Koje doba dana je najbolje za vježbanje