Marx.ba
Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine ponovo ističe urgentnost situacije pred kojom se nalazimo, kako za radnike, tako i za same privrednike i obrtnike.
Kako su rekli, ovi dani donose ključne odluke vezano za plaće i primanja radnika koje će oblikovati sudbinu privrede, održivost i perspektivu poslovanja i budućnost zaposlenih u FBiH.
Za sutra je zakazana konsultativna sjednica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca u FBiH, u pripremi za važnu i možda ključnu sjednicu Ekonomsko-socijalnog vijeća koja se očekuje u srijedu. Stavovi i prijedlozi poslodavaca nepromijenjeni su u odnosu na pismene stavove i prijedloge koje su prezentirali u javnosti i na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća prošle sedmice.
– Podsjećamo da je Udruženje poslodavaca predložilo održavanje sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća na kojoj su socijalni partneri ocijenili važnim nastavak dogovora u vezi minimalne i drugih plaća radnika za 2025. godinu, a polazna osnova za daljnje dogovore je donešena Odluka Vlade FBiH o iznosu najniže plaće za 2025. godinu od 1000 KM, uz obavezan i očekivan set privremenih i sistemskih mjera za ublažavanje posljedica ove odluke po privredu u FBiH, poručili su.
Većina poslodavaca, osim u specifičnim niskoakumulativnim granama, svjesna ukupne situacije u privredi i društvu, podržava važnost povećanja minimalne i svih ostalih plaća radnika, ali podsjećamo na visoke doprinose i obaveze na neto plaću radnika, koji su i dalje najskuplji u okruženju i šire. U tom kontekstu prijedlozi poslodavaca idu u pravcu zamrzavanja doprinosa na plaću na nivou zatečenom na kraju prošle godine, odnosno na nivou minimalne plaće, usklađeno sa metodologijom za utvrđivanje minimalne plaće.
Poslodavci naglašavaju važnost rješenja da u minimalnu plaću radnika treba biti uključen porez na dohodak čime se postižu efekti smanjenja poreske osnovice, a time i smanjenje doprinosa.
– Obzirom da će povećanjem minimalne plaće na iznos utvrđen Odlukom Vlade FBiH (1.000 KM), iz tržišnih i radno-pravnih razloga nužno doći do usklađivanja, odnosno porasta ostalih plaća u kompanijama, predlažemo odobravanje isplate neoporezive naknade na ostale plaće radnika, u
iznosu do 450 KM ili drugom približnom iznosu sa kojim se usaglase socijalni partneri, predlažu.
Naglasili su da je potrebno je unutar očekivanih i dorađenih rješenja uskladiti posebna rješenja za plaće-primanja novozaposlenih radnika, rad pripravnika i slično.
– Poslodavci očekuju i moguće mjere podrške onim privrednim subjektima-obrtima koji realno ne mogu izdržati poslovanje pod novonastalim okolnostima, kroz posebna i dodatna rješenja i ugovore, s ciljem održivosti poslovanja. Podsjećamo također da nisu samo plaće radnika ono što treba urediti kako bi se povećala produktivnost i konkurentnost i, u konačnici, osigurao rast privrede, izvoza i uneprijedio usporen nivo ulaganja i razvoja.
Ukazujemo da je poslovanje u FBiH i dalje opterećeno i drugim pitanjima fiskalnih i parafiskalnih nameta, skupe zdravstvene zaštite radnika i bolovanja, poskupljenja električne energije, administracije, socijalnih davanja, sporih i neefikasnih priprema za poslovanje na europskom tržištu i dr., a što nužno vodi poskupljenju roba i usluga na domaćem tržištu, padu životnog standarda, inflaciji i u konačnici i odluka o iznosu najniže plaće bez potpunog uključivanja pobrojanih mjera, neće donijeti očekivane efekte, naprotiv, naglašeno je.
Poslodavci na kraju apeluju na donosioce odluka u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, kao i na sve socijalne partnere u Ekonomsko-socijalnom vijeću, da pokažu odlučnost, razumijevanje i mudrost pri donošenju privremenih i sistemskih rješenja koje će unaprijediti poslovno okruženje, rasteretiti privredu i omogućiti rast plaća, kako je i traženo, ali i najavljivano duži niz godina u FBiH.