Marketing X Business

Suhad Ećo: Iza svakog komada namještaja stoje garancija i kvalitet

Oslobođenje.ba/Š.M

Izvor: Oslobođenje.ba

Kompanija Inside by Ećo, koja se bavi proizvodnjom i prodajom dizajniranog namještaja, na tržištu je prisutna već dvadeset godina. U proteklim godinama uspjeli su da od kompanije koja je u rad krenula sa nekoliko radnika izrastu u respektabilnu kompaniju koja zapošljava desetine radnika i koja je postala prepoznatljiv brend kako u Bosni i Hercegovini, tako i u zemljama regije i Evrope.

Povjerenje

Suhad Ećo, prvi čovjek kompanije, u razgovoru za O kanal i Oslobođenje kazao je da su u godinama koje su iza njih uspjeli da naprave takvu infrastrukturu i kadrove da su postali nezaobilazni u sektoru drvne industrije i namještaja.

– “Kada sve sagledamo, možemo reći da je iza nas jedan uspješan period u kojem smo, prije svega, uspjeli da izgradimo respektabilnu infrastrukturu kada je u pitanju proizvodnja, da svu tehnologiju dovedemo na jedan visok nivo i ono što je nama najbitnije, da educiramo kadar koji je u stanju da bude na raspolaganju klijentima i da odgovori na sve njihove zahtjeve”, kazao je Ećo.

A kada su u pitanju klijenti, Inside by Ećo je u dvadeset godina prikupio veliki broj kupaca, klijenata sa svih strana svijeta.

– “Klijenti su nam u proteklim godinama vjerovali, dali su nam povjerenje uz koje smo i mi iz godine u godinu rasli. Zahvaljujući našim kupcima, našim uposlenicima, ali i kooperantima sa kojima smo godinama izgrađivali distributivnu mrežu, mi imamo vrlo jasan put i ideju kako dalje razvijati kompaniju, kako dalje razvijati uposlenike koji će nam pomoći da ostanemo i dalje jedan od najprepoznatljivijih proizvođača namještaja u BiH, posebno u domenu visoko dizajniranog namještaja“, kazao je Ećo.

“Koronavirus nas je pogodio kao i sve druge privredne subjekte. Prvobitno je to bio iznenađujući faktor, šok i jedno veliko opterećenje, gdje smo učili kako da savladamo sve novonastale poteškoće od problema sa nabavkom materijala do načina kako obezbijediti proizvodnju te osigurati i zaštititi radnike. Ipak, mogu reći da smo uspješno prevazišli sve početne probleme, donijeli smo planske i dobro ciljane mjere zahvaljujući kojima nije bilo otpuštanja radnika. Nakon prvog šoka u takoreći drugom dijelu korone smo uspjeli da situaciju iskoristimo kao šansu i priliku, osigurali smo velike poslove, ostvarili smo i velike prihode nakon korone, prije svega, jer smo iskoristili tržišta koja nisu do tada ni bila otvorena. Naime, klijenti su imali potrebe za namještajem, a mi smo mogli odgovoriti na njihovu potrebu jer smo imali repromaterijale i ljude koji su to mogli proizvesti“, istakao je Ećo.

Dodao je da je povjerenje kupaca rezultiralo jednom od njihovih najvećih investicija, a koja je svjetlo dana ugledala ove godine. Riječ je o novoj poslovnoj zgradi u Ulici Džemala Bijedića, na broju 202, u glavnom gradu BiH.

“Sredstva koja smo stekli uložili smo u razvoj kompanije. Prije tri mjeseca uselili smo u novu poslovnu zgradu i drago nam je što smo uspješno zatvorili ovu investiciju. Cilj nam je bio da na glavnoj ulici u Sarajevu imamo ekskluzivan izložbeni salon, u kojem klijenti mogu uživati u uređenom ambijentu u kojem su naši uposlenici na usluzi klijentima i kupcima i kojima mogu dati sve potrebne savjete”, kazao je Ećo.

On dodaje da su kvalitet poslovne zgrade prepoznale i svjetske renomirane kompanije. Tako je nekoliko svjetskih brendova već dio nove poslovne zgrade. Cjelokupan koncept predviđen je tako da svaki klijent ima svoj zaseban prostor, sprat i parking. Objekat je do sada popunjen sedamdeset posto, dok ostalih trideset čeka na nove potencijalne partnere, a očekuju da će zgrada biti popunjena do jeseni.

– “Na prvom spratu kupci mogu pronaći zasebne komade namještaja, određene sofe, dnevne komode, stolove, trpezariju, odnosno ono što nije po mjeri, dok se na drugom spratu nalazi namještaj koji se izrađuje isključivo po mjeri, kao što su kuhinje, plakari, odnosno prikazani interijeri da bi kupci ustanovili kako se uklapaju u cjelinu“, pojasnio je Ećo.

Kada su u pitanju njihovi proizvodi, Ećo naglašava kako ih odlikuje, prije svega, sigurnost.

Mi nudimo poslovnu izvrsnost i možemo reći da iza svakog komada namještaja stoje garancija i kvalitet. O tome dovoljno govori podatak da nam je među posljednjim projektima projekt uređenja enterijera Međunarodnog aerodroma Sarajevo, gdje smo na međunarodnom natječaju izabrani kao najbolji ponuđač sa najboljim dizajnom, kvalitetom, isporukom, ugradnjom. Prvu fazu projekta smo već završili, sada slijedi druga faza. Izuzetno se ponosimo ovakvim projektima, a imamo ih dosta kako u BiH tako i u inostranstvu, kazao je Ećo.

Prema njegovim riječima, kada je u pitanju stanje u drvnoj industriji, i Inside by Ećo se susreće sa istim problemima kao i drugi poslodavci.

Izvor: Oslobođenje.ba

Ugovorena proizvodnja

– “Naime, u ovoj industriji je dosta izražena siva zona, imate dosta malih neregistrovanih djelatnosti, rada na crno, konkurencija je visoko izražena, a to nisu tržišne okolnosti u kojima svi radimo po istim okolnostima. Također, susrećemo se sa problemima odlaska radne snage posebno visokokvalitetne, problem je i zadržati i pronaći edukovanu i stručnu radnu snagu“, kaže Ećo.

Dodao je kako se poslovni ambijent u BiH godinama ne mijenja.

– “Privreda je preopterećena, brojni su i parafiskalni nameti, ali kada bi se radilo na tome da se smanje rasterećenja kako bismo mogli ići u povećanje plata radnicima, kada bi kompanije imale podsticaj za ulaganje u nove tehnologije, te kada bi tržište rada pratilo poslodavce i kada bi obrazovanje pratilo potrebe privrede i educirale potrebnu radnu snagu, tada bismo mogli govoriti o povećanju broja investicija, o značajnijem ulaganju i zapošljavanju”, istakao je Ećo.

Uprkos svim problemima i izazovima, kompanija Inside by Ećo ne staje sa investicijama. Do kraja godine već ima isplaniranu i ugovorenu proizvodnju, a nakon izgradnje nove poslovne zgrade, već za narednu godinu najavljuje proširenje proizvodnih kapaciteta, a u strategiji razvoja kompanije nezaobilazna su i ulaganja u novu tehnologiju, mašine, ali i edukacija i osposobljavanje uposlenika kako bi mogla pratiti rast i razvoj kompanije.