Marketing X Business

Signal postaje sve popularniji: Ni krivi ni dužni obaraju rekorde

Marx.ba

(Foto: PrintScreen)

Afera “Signalgate”, u kojoj su u grupni razgovor članovi SAD administracije slučajno dodali glavnog urednika The Atlantica, možda je naštetila samim akterima, no aplikaciji Signal donijela je pozitivan publicitet. Signal je inače aplikacija za razmjenu poruka koja koristi end-to-end enkripciju, što znači da poruke mogu pročitati samo pošiljatelj i primatelj, bez mogućnosti da treće strane pristupe sadržaju. Kao takva nije jedinstvena, a i dalje se bori s nešto popularnijim konkurentima poput Telegrama, dok joj je WhatsApp prema broju korisnika (kao i svima ostalima) nedodirljiv.

Nakon spominjanja te aplikacije u brojnim medijima, za nju je doznao novi veliki broj potencijalnih korisnika, mnogi od kojih su je odmah odlučili i isprobati. Već prvog dana po izbijanju afere, 24. marta, zabilježen je porast broja preuzimanja u SAD-u od 25%, a sljedećeg dana od 47%, izvijestila je analitička kuća SensorTower.

Zanimljivo, sličan porast popularnosti od 42% istodobno je zabilježen u – Jemenu. Možda su se tamo ponadali da bi neko i njih mogao u budućnosti dodati u grupni chat te ih unaprijed obavijestiti o vojnim planovima i napadima, piše Bug.

Trend porasta zanimanja za Signal oslanja na onaj viđen od početka ove godine i smjene vlasti u SAD. Nakon inauguracije Donalda Trumpa broj dnevno aktivnih korisnika Signala u SAu porastao je za 3% već prvog, a 6% drugog dana, uz porast broja preuzimanja od 11%, odnosno 17%.

Afera “Signalgate” višestruko je svojim utjecajem premašila te skokove, pa je broj preuzimanja aplikacije u SAD posljednjih dana veći nego u ostatku svijeta ukupno. To tržište drži oko 27% novih preuzimanja Signala, a slijede ga Nizozemska (18%) te Njemačka (6%).

U istom je periodu oboren i dnevni rekord, pa je Signal u samo jednom danu bio zabilježio nikad dotad viđenih 195.000 novih preuzimanja.

VEZANO

OpenAI prikupio dodatnih 40 milijardi dolara