Marx.ba

Cijene nafte nastavile su pad od prošle sedmice i danas jer su rastuće trgovinske napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine potaknule strahove od recesije koja bi mogla smanjiti potražnju za sirovom naftom.
Terminski ugovori za Brent pali su za 2,54 dolara, odnosno 3,9 posto, na 63,04 dolara po barelu, dok su američki terminski ugovori za West Texas Intermediate izgubili 2,5 dolara, odnosno 4,03 posto, i pali na 59,49 dolara.
Oba pokazatelja, piše Reuters, pala su na najniži nivo od aprila 2021. godine.
Cijene nafte pale su sedam posto u petak nakon što je Kina pojačala carine na američku robu, dodatno eskalirajući trgovinski rat koji je naveo investitore da u većoj mjeri uzmu u obzir mogućnost recesije.
– Teško je predvidjeti dokle će padati cijena sirove nafte dok panika na tržištima ne popusti, a teško je očekivati da će se to dogoditi osim ako Trump ne kaže nešto što bi zaustavilo sve veći strah od globalnog trgovinskog rata i recesije, izjavila je Vandana Hari, osnivačica analitičke kuće za tržište nafte Vanda Insights, prenose Financije.
Kao odgovor na carine američkog predsjednika Donalda Trumpa, Kina je u petak objavila kako će uvesti dodatne carine od 34 posto na američku robu, čime su potvrđeni strahovi investitora da je u toku sveobuhvatan globalni trgovinski rat.
Uvoz nafte, plina i rafiniranih proizvoda izuzet je iz Trumpovih novih carina, no te bi mjere ipak mogle potaknuti inflaciju, usporiti ekonomski rast i pojačati trgovinske sporove, što bi dodatno opteretilo cijene nafte.
Predsjednik američke centralne banke, Jerome Powell, izjavio je u petak da su Trumpove nove carine “veće od očekivanih”, te da će i ekonomske posljedice, uključujući višu inflaciju i sporiji rast, vjerovatno biti razmjerno veće.
Dodatni pritisak na pad cijena dolazi i od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika (OPEC+), koji su odlučili ubrzati planove povećanja proizvodnje.
Grupa sada planira u maju vratiti na tržište 411.000 barela dnevno (bpd), što je znatno više u odnosu na ranije planiranih 135.000 barela.
VEZANO