Marx.ba

U prestižnom Međunarodnom časopisu za upravljanje energetskim sektorom (International Journal of Energy Sector Management) objavljena je nova naučna studija pod naslovom “Veliki problemi sa malim hidroelektranama: zašto su politike obnovljive energije u Bosni i Hercegovini renovirane” (“Big trouble with small hydro: why renewable energy policies in Bosnia and Herzegovina have been revamped”), čiji su autori prof. dr. Aliaksandr Novikau, prof. dr. Mustafa Krupalija, sa Internacionalog univerziteta u Sarajevu i Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u BiH, koji je objavio ovu informaciju.
Studija detaljno analizira razvoj industrije malih hidroelektrana (mHE) u Bosni i Hercegovini, uz poseban fokus na vladine poticaje koji su korišteni za promociju ove tehnologije, kao i na reakcije javnosti koje su dovele do ključnih zakonskih promjena u sektoru obnovljive energije. Ističe važnost usklađivanja energetskih politika sa lokalnim društveno-političkim kontekstom, kao i potrebu za odgovornom komunikacijom o okolišnim temama koja uzima u obzir vrijednosti i etičke stavove zajednice.
– Unutar Studije sam imala priliku prikazati jačinu nevladinog sektora u BiH, a koji je uz podrška građana/ki diljem BiH uspio zaustaviti bezobzirno ugrožavanje naših rijeka. Naime, zaustavljena je pogrešna premisa da male hidroelektrane, kao obnovlljiv vid energije su po nekon automatizmu odmah i ekološko prihvatljive. Uspjeli smo dokazati da to nije tako, da su male hidroelektrane i način na koje su građene, štetne po naše rijeke i okoliš, što je jasno prezentovano i u ovom naučnom časopisu, te je time postalo dio historije. BiH je sada lider u svijetu, jer je to zakonski zaustavljeno. Drago mi je da sam mogla dati lični doprinos u procesu tih zakonskih izmjena, zajedno sa svojom kolegicom, pravnom savjetnicom, Ninom Kreševljaković, ističe Veljović.
Glavni nalazi istraživanja pokazuju:
- Značajan porast izgradnje mHE od 2010. godine potaknut sistemom garantovanih otkupnih cijena (feed-in tarifa), u pokušaju usklađivanja sa energetskim politikama EU;
- Ozbiljne negativne posljedice po okoliš, uključujući fragmentaciju staništa u osjetljivim planinskim područjima;
- Snažno nezadovoljstvo javnosti koje je rezultiralo zakonskom zabranom izgradnje novih mHE u BiH;
- Ključnu ulogu društvenih pokreta i lokalnih zajednica u oblikovanju zakonodavstva.
Studija je nastala uz podršku Evropske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA) kroz projekat Jean Monnet modula. Stavovi izraženi u publikaciji isključiva su odgovornost autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije niti EACEA.
VEZANO