Marketing X Business

Cijene nafte rastu dok trgovinski pregovori SAD i Kine umiruju tržišta

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Cijene nafte porasle su u ponedjeljak nakon što su obje strane u trgovinskim pregovorima između SAD i Kine tokom vikenda istakle napredak, što je podiglo raspoloženje na tržištu u očekivanju da bi dvije najveće svjetske potrošačice sirove nafte mogle biti na putu prema rješavanju svog trgovinskog spora.

Terminski ugovori za naftu Brent skuplji su za 43 centa te se s njima trguje po cijeni od 64,34 američka dolara (59,61 eura) po barelu. Terminski ugovori za američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) trgovali su se po 61,50 dolara (56,99 eura) po barelu, što je 48 centi više u odnosu na zatvaranje u petak.

Oba su pokazatelja u petak porasla za više od dolara te su prošle sedmice završili s rastom od preko četiri posto, podsjeća Reuters, ostvarivši prvi sedmični dobitak od sredine aprila, nakon što je trgovinski sporazum SAD i Velike Britanije potaknuo optimizam među ulagačima da bi se mogli izbjeći ekonomski poremećaji izazvani američkim carinama na trgovinske partnere, pišu Financije.

Sjedinjene Države i Kina završile su pregovore u nedjelju pozitivnim tonom – američki su dužnosnici govorili o “sporazumu” za smanjenje američkog trgovinskog deficita, dok su kineski dužnosnici izjavili da su obje strane postigle “važan konsenzus”.

Ipak, nijedna strana nije objavila detalje pregovora, a kineski potpredsjednik vlade He Lifeng rekao je da će zajednička izjava biti objavljena tokom dana.

Pozitivni pregovori između dvije najveće svjetske ekonomije mogli bi pomoći povećanju potražnje za sirovom naftom, budući da bi se trgovina – koja je trenutno poremećena visokim carinama koje su obje zemlje uvele – mogla normalizirati.

– Optimizam zbog konstruktivnih pregovora između SAD i Kine podupro je tržišno raspoloženje, ali su ograničeni detalji i plan OPEC-a o povećanju proizvodnje ograničili dobitke, rekao je Toshitaka Tazawa, analitičar iz Fujitomi Securitiesa.

Tazawa se referirao na planove Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika, poznatih pod nazivom OPEC+, da u maju i junu ubrzaju povećanje proizvodnje, čime bi na tržište došlo više nafte.

Međutim, Reutersovo istraživanje pokazalo je da je OPEC-ova proizvodnja nafte u aprilu blago pala.

Dodatno, pregovori između američkih i iranskih dužnosnika u vezi s iranskim nuklearnim programom završili su u nedjelju u Omanu bez konačnog rješenja, a dogovoreno je nastavak pregovora. Iran je javno poručio da insistira na nastavku obogaćivanja uranija.

Mogući nuklearni sporazum između SAD i Irana mogao bi umanjiti zabrinutost zbog smanjene globalne opskrbe naftom, što bi također moglo izvršiti pritisak na cijene nafte.

VEZANO

Zašto je Ethereum u mjesec dana porastao 70 posto