Marketing X Business

Dobit Intesa Sanpaolo Banke veća za četiri miliona KM

Bloomberg Adria/Š.M.

Intesa Sanpaolo Banka je u prvoj polovini 2023. godine zabilježila veću neto dobit u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. godine i to za skoro četiri miliona KM. Dobit Banke u prvoj polovini godine iznosila je 18,7 miliona KM, a povećanje je rezultat većih prihoda od kamata, naknada te manjih troškova rezervisanja za kreditne gubitke, navode iz banke.

Neto prihodi od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi iznosili su 31,5 miliona KM, dok su neto prihodi od naknada i provizija iznosili 15,4 miliona KM. Rezervisanja za sudske sporove su znatno porasla u prvoj polovini ove godine i to sa 52.944 KM na 2.719.105 KM, prenosi Bloomberg Adria.

Neto efekti promjene vrijednosti finansijske imovine/finansijskih obaveza po fer vrijednosti kroz bilans uspjeha također bilježe značajan rast sa 7.624 KM na 23.892 KM, kao i dobici od dugoročne finansijske imovine sa 5.316 KM na 37.144 KM. 

Ukupna neto dobit od 26 miliona KM raspoređena je na isplatu dividende od 21 milion KM i u rezerve banke u iznosu od pet miliona KM.

Prošlu godinu banka je završila s neto dobiti od 26 miliona KM, što je niže za 4,6 miliona ili 15 posto u odnosu na profit koji su ostvarili godinu ranije.

“Smanjenje dobiti je rezultat značajnog povećanja rezervisanja za kreditne gubitke, većih operativnih troškova, naročito troškova zaposlenih, i povećanog operativnog prihoda, naročito u dijelu neto prihoda od provizija i prihoda od trgovanja”, naveli su tada iz banke.

Rast na nivou grupacije

Bankarska grupacija Intesa Sanpaolo zabilježila je u prvoj polovini 2023. rast neto profita od 80 posto u odnosu na isti period 2022. godine – s prošlogodišnjih 2,35 na sadašnjih 4,22 milijarde eura, predvođenih neto profitom od kamata.

Generalni i izvršni direktor Intesa Sanpaolo Carlo Messina poručio je da im poslovni model banke, “koji definišu tradicionalna snaga u komercijalnom bankarstvu, vodeća pozicija u upravljanju imovinom, njenoj zaštiti i savjetodavnim uslugama, kao i napredna digitalna infrastruktura”, omogućava da iskoriste aktuelne okolnosti, te da im osigurava otpornost i profitabilnost na dugi rok.