Marketing X Business

Biznis velikog dometa: Jeste li se ikada pitali koliko košta komercijalni avion

N. D.

(Izvor: V1images)

Jeste li se ikada pitali koliko košta jedan komercijalni avion i šta je sve uračunato u to? Vjerovatno niste, pa će vam se možda od cifre zavrtjeti u glavi, ali jasno je da se radi o nečemu što počiva na vrhunskoj tehnologiji u svakom aspektu i tu nema prostora za uštede ni za bilo kakvu improvizaciju.

Postoji više načina da se utvrdi koliko košta komercijalni avion. Za običnog čovjeka možda komplikovan svijet troškova komercijalne avijacije, od popusta na masovnu kupovinu do skrivenih troškova koji čine svu razliku, ali u suštini je jednostavno poput kupovine automobila.

Kupac zna šta želi i koliko i kako može platiti, a proizvođači imaju odgovore i cijenu za sve. Prva pomisao i najrelevantniji su Boeing i Airbus.

Cijena novih Boeingovih komercijalnih aviona kreće se od 89,1 miliona dolara za 737-700 do 442,2 miliona dolara za 777-9. Za Airbus, cijena na se kreće od 81 milion dolara za A220-100 i 445,6 USD za A380-800. U svijetu avijacije postoji nekoliko tipova komercijalnih aviona koje proizvode vodeće kompanije poput Boeinga i Airbusa. Ovi avioni služe različitim namjenama u transportnoj industriji, prevozeći putnike i teret širom svijeta.

(Izvor: V1images)

Jasno je da postoje ključne tačke koje objašnjavaju razlike u cijeni. 

Raspon troškova 

Komercijalni avioni dolaze u različitim veličinama i kapacitetima, što dovodi do širokog raspona cijena.  Logično je da avion manjeg kapaciteta ima i manju cijenu. 

Masovni popusti 

Aviokompanije često dobivaju značajne popuste kada prave velike narudžbe ili služe kao kupci za lansiranje novih modela aviona, smanjujući katalošku cijenu. 

Bitni faktori  

Cijena aviona ovisi i o brojnim drugim faktorima, uključujući njegovu veličinu, domet, avioniku, motore, starost i prilagođene modifikacije. 

Mogući lizing  

Umjesto kupovine, mnoge aviokompanije iznajmljuju avione, pružajući im veću fleksibilnost u upravljanju flotom i potencijalno smanjujući troškove unaprijed.

Dodatni troškovi 

Osim početne nabavne cijene, operativni troškovi, kao što su održavanje, efikasnost goriva i plaće posade, značajno utiču na ukupne troškove posjedovanja i upravljanja avionom.