Marketing X Business

Marx.ba istražuje: Šta kažu stručnjaci, koje su osnovne mjere opreza na internetu

N. D.

(Izvor: Twitter)

U digitaliziranom svijetu sve je veći rizik od pronevjere podataka, raznih virusa i krađe identiteta. Osobito velik rizik postoji za poduzetnike koji često raspolažu izuzetno osjetljivim podacima vlastite firme, ali i klijenata.

Da bismo osigurali naš računar, podatke koji se nalaze u njemu i sve ono što radimo koristeći internet, neophodno je poduzeti određene mjere zaštite od mogućih cyber-upada u naš računar, pokušaja preuzimanja podataka ili kontrole nad uređajem, od strane raznih vrsta specijaliziranih i dobro obučenih cyber- kriminalaca. Tom prilikom kriminalci koriste određene štetne programe kako bi neopaženo pristupili našim računarima.

Postoji više načina napredne zaštite, koja se koristi s većim ili manjim uspjehom, ali je osnovno pitanje šta možemo učiniti sami i koje su osnovne mjere koje svako može napraviti bez dodatnog plaćanja ili instalacija.

– Treba koristiti iznimno dugačke lozinke, od 14, 15, 16 znakova ili više te gdje god je moguće koristiti multifaktor autentifikaciju pa onda ili imati token da potvrdite i ulogirate se. Jako pazite na linkove koje vam šalju jako generički servisi. Ako vam se banka javi da morate resetirati password, budite iznimno oprezni jer to najčešće nije točno, rekao je informatički stručnjak iz Hrvatske Marko Rakar.

Katarinu Jonev Ćiraković, edukator za bezbjednost djece i mladih na internetu i stručnjak za internet bezbjednost iz Srbije kaže da apsolutna bezbjednost i privatnost na internetu ne postoje i uvijek postoji mogućnost da naši privatni podaci mogu biti iskorišteni u ilegalne svrhe. Ona ističe važnost edukacije roditelja na temu interneta i svih opasnosti koje je ekspanzija društvenih mreža donijela, kako bi na najbolji mogući način .oni zaštitili svoju djecu.

– Edukacija za sve što je vezano za internet i mobilni telefon, uključujući i fotografisanje, mora postojati u samoj porodici. Nijedan zakon nije dovoljno efikasan, niko neće biti potpuno zadovoljan nijednim zakonom koji se usvoji, a u ovim čudnim vremenima je jako bitno sačuvati porodicu i zbog toga smatram da su potrebni edukacija, prevencija i podizanje svijesti, ističe ona.

Tino Šokić, stručnjak za kibernetičku sigurnost jasno je poredao neke jednostavne načine da se sami zaštitite na internetu.

– Ne ostavljajte računar ili mobitel bez nadzora i uvijek ih zaključavajte. Koristite autentikaciju u dva koraka gdje god je to moguće. Ako imate osjećaj da nešto nije u redu (npr. čudan e-mail), onda je velika vjerovatnost da nešto nije u redu. Imajte na umu da sve upisano na internetu, ostaje na internetu, i to vrlo vjerovatno zauvijek. Koristite kompleksne lozinke te nikada istu lozinku na više od jednog mjesta pristupa, preporučio je Šokić.