N. D.
Građani Federacije Bosne i Hercegovine će od sredine sljedeće godine moći proizvoditi struju i prodavati tu proizvedenu struju. To će značiti uspostavljanje koncepta prosumera (kupac – proizvođač).
Ovo je omogućeno nakon što je entitetski parlament ljetos konačno usvojio Zakon o električnoj energiji, Zakon o obnovljivim izvorima energije i Zakon o energiji i regulaciji energetske djelatnosti.
Međutim, primjena ovih zakona počet će tokom sljedeće godine, jer će u međuvremenu biti potrebno izmijeniti više podzakonskih akata. Kada počne primjena spomenutih zakona, osim što će se moći prodavati viškovi proizvedene struje, neće biti potrebna dozvola za proizvodnju struje u elektranama instalirane snage do jedan megavat.
Pojednostavljeno, domaćinstvo koje bude proizvodilo struju npr. u svojoj solarnoj elektrani koju instaliraju na krov kuće, garaže ilinekog drugog objekta, moći tu struju trošiti za svoje potrebe, a višak proizvedene struje će moći prodavati, objavljeno je danas.
Nihad Harbaš, ugledni bh. stručnjak za energetiku za Marx.ba kako kaže kako se u prinicipu radi o nečemu pozitivnom.
– Svakako radi energetske neovisnosti dugo se već razmišlja o uvođenju takozvanih energetskih konzumera, svih onih koji mogu na krov svoje kuće i nekog objekta ako se radi o privredi, staviti panel i proizvoditi električnu energiju. Dio koristiti za vlastite potrebe, a viškove slati i ako bude potrebe manjak te električne energije povlačiti iz mreže. U proceduri je zakon koji bi trebao vrlo brzo da definiše i podzakonske akte, koji bi trebao da omogući građanima da budu aktivni potrošaći, ali i proizvođači električne energije. Međutim, ono što je bitno naglasiti, tu neće biti novčanog toka, nego samo energija za energiju. Radi se o kompenzaciji energije za energiju. To može doprinijeti smanjenu naših troškova na računima, kaže Harbaš za Marx.ba.
Kako naglašava, država će trebati uraditi još neke korake, a jedan od njih su podsticaji.
– Zbog visine investicije koja još uvijek velika za ulaganje u fotonaponske elektrane za jednu kuću, jer košta oko 15.000 KM, vlasti moraju obezbijediti podsticaje građanima za kapitalnu investiciju, za kupovinu i instalaciju elektrane i time naravno doprinijeti povećavanju udjela dobivanje energije iz obnovljivih izvora. Isto tako je bitno balansiranje te mreže, jer nije jednostavno uvijek primiti ili slati energiju. Posao je poseban i potrebno je balansiranje i odgovornost. Generalno, pristup je dobar, pristup je evropski i treba urediti zakonske i podzakonske akte, a urediti tržište da imamo i ljude koji će se baviti time, jer vidimo da je sve više manjka radne snage, naglasio je Harbaš.