Marx.ba

Koliko god to pokušavali gurati pod tepih, umjetnu inteligenciju (AI) sve je teže izbjeći u bilo kojoj kancelariji. Prošla su vremena kada je umjetna inteligencija bila nešto čime su se bavili “tehnološki štreberi” u svojim izoliranim zajednicama. Danas umjetna inteligencija unosi promjene u svaki segment poslovanja u svakoj djelatnosti – od ljudskih resursa i marketinga do finansija, zdravstva, obrazovanja, pa čak i umjetnosti.
Možda ne radite u tehnološkom sektoru, ali gotovo sigurno se u poslu susrećete s tehnologijom. Na svaki sastanak, izvještaj, predstavljanje ili projekt sve više utječu (ili ga poboljšavaju) alati koje pokreće umjetna inteligencija. Dakle, nije više pitanje treba li neko ko se na bavi tehnologijom (na)učiti vještine umjetne inteligencije, nego uči li dovoljno brzo da bi mogao pratiti promjene, piše portal The Muse.
Malo je ljudi s potrebnim vještinama vezanim uz umjetnu inteligenciju. Pri tome ne mislimo samo na kodiranje (programiranje). Poslodavci se trude pronaći stručnjake koji razumiju kako strateški koristiti umjetnu inteligenciju. Ako želite ostati relevantni, konkurentni i korak ispred, razvijanje AI pismenosti više nije pitanje izbora. To je pitanje opstanka.
Dakle, koje su AI vještine koje trebate znati ako niste programer? Ako mislite da su to matematički modeli, Python skripte i doktorati, jako se varate. Vještine umjetne inteligencije koje su tražene za ne-tehnološke profesionalce odnose se na razumijevanje kako se umjetna inteligencija uklapa u vaš svijet; kako je iskoristiti, preispitivati i kako sarađivati s njom.
Fokusirajmo se na vještine umjetne inteligencije koje morate naučiti čak i ako radite u marketingu, prodaji, ako ste voditelj projekta ili tima…
1. Prompt inženjering (kako razgovarati s umjetnom inteligencijom tako da ona radi ono što želite)
Bez obzira koristite li ChatGPT, Claude, Gemini ili neki drugi alat, vaši rezultati su onoliko dobri koliko su dobri upiti koje postavljate. Prompt inženjering je umjetnost (i nauka) postavljanja pravih pitanja umjetnoj inteligenciji na pravi način,.
Prompt inženjering pomaže vam prilikom:
- (bržeg) generiranje sadržaja ili izvještaja;
- razmatranja kreativnih ideja;
- sažimanja dokumenata, e-poruka ili sastanaka;
- učinkovitog istraživanja.
Kako naučiti ovu vještinu: Svakodnevno se igrajte s AI alatima. Testirajte kako promjena teksta ili strukture utječe na odgovor. Zatim pogledajte dostupne besplatne resurse kao što je OpenAI’s Prompt Engineering Guide.
2. AI pismenost (snalaženje prilikom upotrebe AI alata)
Postoje hiljade AI alata. Ne morate ih sve poznavati, ali morate poznavati one koji su relevantni za vašu djelatnost. I morate znati kako ih najbolje iskoristiti.
AI pismenost pomaže vam prilikom:
- automatiziranja zadataka koji se ponavljaju (poput sortiranja ili slanja e-pošte);
- kreiranja grafike ili videa s alatima kao što su Canva AI ili Runway;
- analize podataka pomoću alata kao što su ChatGPT Code Interpreter ili Power BI with AI.
Kako savladati AI pismenost: Počnite s onim što već koristite. Ima li vaš CRM, ATS ili softver za upravljanje projektima ugrađenu umjetnu inteligenciju? Saznajte kako možete pokrenuti tu funkcionalnost. Zatim istražite izvore kao što su Futurepedia i There’s An AI For That kako biste pronašli alate prilagođene vašem poslu ili industriji.
3. Kritičko razmišljanje (s primjesom umjetne inteligencije)
Umjetna inteligencija može generirati odgovor u nekoliko sekundi, ali taj odgovor nije uvijek tačan, nepristran ili svjestan konteksta. Profesionalci koji se ne bave tehnologijom trebaju biti ljudski filtar i prilikom korištenja AI alata moraju propitivati: je li ovaj rezultat tačan? je li etičan? je li odgovor pristran ili mu nešto nedostaje?
Kritičko razmišljanje pomaže vam da:
- izbjegnete dezinformacija u sadržaju generiranom umjetnom inteligencijom;
- donesete odgovorne odluka na temelju podataka umjetne inteligencije;
- uočite pogrešne interpretacije ili zaključke u odgovorima.
Kako razviti vještinu kritičkog razmišljanja: Upoznajte se s ograničenjima AI alata. Slijedite istraživače umjetne inteligencije i etičare. Pročitajte sitna slova na modelima koje koristite. Ostanite skeptični, znatiželjni i informirani.
4. Tok podataka (ali ne na nivou proračunskih tablica)
Umjetna inteligencija radi na temelju podataka. Ne morate biti podatkovni znanstvenik, ali morate razumjeti kako funkcionira tok podataka, što ih čini pouzdanima i kako se prenose informacije na temelju kojih se formiraju AI odluke, prenosi Točka na i.
Razumijevanje toka podataka pomaže vam prilikom:
- praćenja, analize, prikaza i tumačenja ključnih podataka i metrike te predviđanja;
- postavljanje pametnih pitanja na sastancima:
- komunikacije s tehničkim timovima.
Kako naučiti ovu AI vještinu: Započnite s online kursevima, poput Data Literacy (Tableau) i AI for Everyone (Andrew Ng, Coursera).
5. Upravljanje promjenama i prilagodljivost
Da, i to je vještina. Tehnologija se brzo razvija, a umjetna inteligencija će promijeniti način na koji svaka industrija funkcionira. Profesionalci koji napreduju su oni koji se brzo prilagođavaju, ostaju mirni bez obzira na neizvjesnost i pomažu drugima da reagiraju i čine isto.
Prilagodljivost i upravljanje promjenama pomaže vam prilikom:
- implementacije i usvajanja umjetne inteligencije u vašoj organizaciji;
- poboljšanja vještina u hodu;
- odupiranja porivu da se pridržavate zastarjelih radnih procesa.
Kako naučiti da budete prilagodljivi i kako upravljati procesima: Za početak, budite vlastiti zamorac. Isprobajte nove alate. Razmotrite koji alati funkcioniraju s obzirom na vaše potrebe. Otvoreno razgovarajte o onome što ste naučili i podijelite svoja saznanja s drugima.
6. Etika i svijest o umjetnoj inteligenciji
Umjetna inteligencija može pojačati pristranost, narušiti privatnost ili uzrokovati štetu ako se koristi nemarno. Svaki profesionalac, bez obzira na to poznaje li tehnologiju ili ne, ima svoju ulogu u izgradnji etičkog pristupa poslu.
Etika i svijest o umjetnoj inteligenciji pomaže vam prilikom:
- donošenja uključivih, pravednih i zakonitih odluka;
- zagovaranja transparentnosti i ljudskog nadzora;
- izbjegavanja zlouporabe umjetne inteligencije ili rizika “crne kutije”.
Kako učiti o etici i svijesti o umjetnoj inteligenciji: Pročitajte članke AI Now Instituta, Partnership on AI i McKinseyjevu seriju AI & Ethics. Pratite rasprave, a ne samo alate.
Zaključak: Još uvijek se pitate može li normalna osoba naučiti kako primijeniti umjetnu inteligenciju? Može li student koji ne radi na računalu naučiti kako koristiti umjetnu inteligenciju? Odgovor je – DA!
Ne trebate znati programirati, niti imati diplomu iz računarskih nauka da biste bili dio AI budućnosti. Potrebna vam je samo znatiželja, prilagodljivost i volja da zasučete rukave.
Bez obzira na to nastojite li sastaviti bolje ispite s pomoću ChatGPT, koristite li umjetnu inteligenciju za brži pregled životopisa, ili ste menadžer koji pokušava donijeti pametnije odluke na temelju podataka, trebali biste poznavati navedene vještine.
Stoga nemojte čekati da to postane obavezno. Počnite s učenjem vještina umjetne inteligencije već danas i postavite se kao profesionalac kojeg umjetna inteligencija neće moći zamijeniti – jer vi ste taj koji je pokreće.
VEZANO
Evropskim AI startupima poslovanje bi uskoro moglo biti jednostavnije