Marx.ba
Sukladno najavama, višemjesečnom radu stručnjaka i suradnji s 15 kompanija iz domene umjetne inteligencije, Bijela kuća je predstavila svoju regulativu, koja ima za cilj uvesti red u rastući segment umjetne inteligencije. Budući da velika većina svjetskih lidera u tom polju dolazi upravo iz SAD, ova će regulativa imat će utjecaja i na ostatak svijeta te načine na koji će se ovo područje razvijati u budućnosti.
Američki predsjednik Joe Biden potpisao je Izvršnu uredbu o sigurnoj, zaštićenoj i pouzdanoj umjetnoj inteligenciji, opsežan i sveobuhvatan dokument. On ima više ciljeva, među kojima su reguliranje sigurnog daljnjeg razvoja te tehnologije na odgovoran način, osiguravanje konkurentske borbe i inovativnosti, ali i uključivanje jednakosti i pitanja ljudskih prava te zaštitu radnika, korisnika i američke industrije. U američkom zakonodavstvu predsjedničke izvršne uredbe igraju ključnu ulogu u provođenju zakona i upravljanju zemljom, a iako nisu zakoni u pravnom smislu, imaju istu snagu, prenosi Bug.
Novi standardi i označavanje AI sadržaja
Rast mogućnosti i sposobnosti umjetne inteligencije donosi i brojne implikacije, koje će ova Izvršna uredba pokušati obuhvatiti kako bi zaštitila građane od mogućih rizika.
Uredbom se zahtijeva da developeri najmoćnijih AI alata s vlastima SAD dijele podatke o sigurnosnim testiranjima svojih sistema, pogotovo ako oni predstavljaju određeni rizik za nacionalnu ili ekonomsku sigurnost. Sve kompanije morat će razviti i standarde, alate i testove kako bi osigurali da AI radi na siguran i vjerodostojan način, o čemu će brinuti Nacionalni institut za standarde i tehnologiju. U nadzor će biti uključeni i Ministarstvo domovinske sigurnosti te Ministarstvo energetike, koji će uspostaviti novi Odbor za AI sigurnost.
Posebno strogi standardi bit će postavljeni u domeni stvaranja opasnih bioloških materijala. Stvorit će se nacionalni standardi za otkrivanje AI generiranog sadržaja kako bi se spriječile prevare i manipulacije. Bit će izrađene i smjernice za jasno označavanje sadržaja stvorenog generativnom umjetnom inteligencijom.
Zaštita privatnosti i ljudskih prava
Od Kongresa se traži donošenje unaprijeđenih pravila o zaštiti privatnosti građana, koja uključuju i problematiku umjetne inteligencije. On moraju obuhvatiti procese treniranja AI sistema, upravljanja i pohrane podataka, pa do nemogućnosti generiranja rezultata u kojima bi podaci pojedinaca bili jasno vidljivima.
AI algoritmi neće smjeti promovirati nejednakosti, diskriminaciju ili nepravdu, a bit će izrađene i jasne smjernice za korištenje tih tehnologija u pravosuđu – od određivanja kazni, uvjetnih otpusta, nadzora, prognoziranja zločina pa do forenzičke analize. Cilj toga je osigurati da pravni sistem SAD ne diskriminira građane ni po jednoj osnovi.
Utjecaj na radnu snagu
Predsjednička Izvršna uredba regulira i pitanje gubitka radnih mjesta, pa se njome potiče na kolektivno pregovaranje o radničkim pravima. Poslodavce se obavezuje na izradu principa kojima će se umanjiti štetni utjecaj AI na radna mjesta, bilo da je riječ o njihovom gubitku, standardima, zdravlju, sigurnosti ili prikupljanju podataka. Kompanije će morati izraditi i izvještaje o potencijalnim učincima umjetne inteligencije na tržište rada.
Nastavit će se promovirati daljnja ulaganja u AI te pošten, otvoren i kompetitivan ekosistem, uz podršku studentima koji bi se željeli obrazovati u tom polju te malim poduzetnicima i developerima kako bi što bolje mogli iskoristiti prednosti AI alata. Pojednostavit će se i standardizirati uvjeti za imigrante koji će dolaziti u SAD kako bi se obrazovali i radili u području AI. Sve to trebalo bi osigurati da američka industrija ostane lider na polju umjetne inteligencije, ali i da sarađuje s vanjskim partnerima.
Kad je riječ o vladinim agencijama, ova Uredba traži i uvođenje smjernica za korištenje AI u institucijama vlasti, također na brz, odgovoran i siguran način, uz pojačano zapošljavanje stručnjaka za AI na svim nivoima.