Marx.ba

Centralna banka BiH objavila je informaciju o rezultatima ankete o inflacijskim očekivanjima iz marta 2025. godine.
Kako je rečeno, naglašeni rizici u vezi s inflacijom uveliko su posljedica geopolitičkih dešavanja današnjice.
– Nestabilno okruženje u zemlji, regionu i svijetu sasvim sigurno predstavlja prijetnju održavanju cijena energenata i sirovina bar na dosadašnjem nivou. S tim u vezi, predikcije očekivanja u vezi s inflacijom jednim dijelom impliciraju visinu budućih inflacija. Predstavnici finansijskog sektora (banke i osiguravajuća društva) su se uredno odazvali na provođenje ankete o očekivanoj inlaciji i u ovom krugu. Martovski krug anketiranja odnosio se na kratkoročne predikcije očekivane inflacije za 2025. i 2026. godinu. Rezultati ankete upravo predstavljaju odraz današnje situacije u zemlji i svijetu i pokazuju određen stepen destabilizacije očekivane agregirane inflacije u odnosu na prethodne krugove anketiranja, poručili su.
Potom su iznijeli i očekivanja u brojkama.
– Prema anketi, očekivana inflacija za 2025. godinu iznosi 4,20 posto. Međutim, već u 2026. godini se očekuje postepena stabilizacija očekivane inflacije, a stopa iste iznosi 3,30 posto, naglašeno je.
Upozorili su da bi analogno geopolitičkim pritiscima današnjice, očekivanja u vezi s inflacijom bi trebala biti realistična i nikako formirana s dozom pozitivizma.
– Kao imperativ, nameće se potreba za shvatanjem da je u našoj zemlji zastupljena i uvozna inflacija, te bi se očekivanja o inflaciji trebala bazirati i na ovim činjenicama. Isto tako, netrepeljivosti koje su trenutno prisutne oblikuju i odluke potrošača o budućim potrošnjama, pogotovo ukoliko rast ličnih primanja ne bude formiran u skladu s rastom cijena. Stoga očekivana inflacija predstavlja problematiku zbog koje je potrebno biti konstantno na oprezu, naglasili su iz CBBiH.
VEZANO
Guvernerka Selimović: Adekvatnom mašinskom obradom novčanica štiti se integritet i kvalitet valute