Marketing X Business

Danas se obilježava Svjetski dan paste: BiH druga u Jugoistočnoj Evropi po rastu narudžbi tjestenine

Marx.ba

(Foto: Glovo)

Svjetski dan paste, koji se obilježava 25. oktobra, slavi jedno od najpoznatijih jela na planeti. Pasta, koja potiče iz Italije, s vremenom je postala globalno popularan gastronomski proizvod, koji ujedno predstavlja umjetnost kulinarstva. U svojoj jednostavnosti, ona omogućava beskonačne varijacije ukusa i prilika za uživanje, od brzih svakodnevnih obroka do složenijih kulinarskih kreacija.

Bosna i Hercegovina se itekako pridružuje ovoj svjetskoj ljubavi prema pasti. Podaci višekategorijske platforme koja omogućava pristup različitim proizvodima – Glovo pokazuju da je u posljednjih 12 mjeseci, putem njihove aplikacije, u zemlji isporučeno više od 70,000 porcija pasta proizvoda, uz impresivan rast od +19% na godišnjem nivou. Interesantno je da Bosna i Hercegovina zauzima drugo mjesto u Jugoistočnoj Evropi po godišnjem rastu narudžbi paste.

Kada je riječ o lokalnim trendovima, najviše se pasta naručuje u ljetnim mjesecima, sa julom kao vrhuncem narudžbi, dok su srijeda i četvrtak dani kada stanovnici najviše posežu za ovim omiljenim jelom. Najviše narudžbi dolazi iz Sarajeva, a prate ga Banja Luka i Bijeljina.

Ipak, zanimljivo je da su gradovi poput Bihaća i Tuzle i zabilježili najbrži rast u narudžbama paste u proteklih godinu dana.

Vrhunac narudžbi tjestenine u jednom danu zabilježen je 24. avgusta 2024. godine, a kada je u pitanju specifični dio dana vrijeme koje Bosanci i Hercegovci preferiraju je 17:00 sati.

Najpopularniji oblici paste u BiH su lasagna, koja čini 19% ukupnih narudžbi, zatim tagliatelle i penne, a kada je riječ o receptima, pasta s piletinom vodi sa 19% narudžbi, dok su na drugom mjestu klasična bolognese pasta i pasta s povrćem.

Dok cijeli svijet slavi ovaj gastronomski izum, Bosna i Hercegovina pokazuje da je pasta i ovdje neizostavan dio svakodnevnog jelovnika.

VEZANO

18. godina dm-a u BiH: U poslovanje, zaposlenike i zajednicu investirano više od 14 miliona KM